Тюльпани після цвітіння: чи потрібно викопувати та як правильно це зробити?

При благоустрої присадибної ділянки використовуються різні квітучі культури, серед яких почесне місце займають ранні весняні квіти. Незалежно від обраного сорту, тюльпани завжди є одними з перших яскравих представників у сезоні нового року, завершуючи своє цвітіння вже до кінця травня. Викопування та зберігання їх цибулин для нового сезону — логічне продовження процесу вирощування для багатьох садівників, але чи обов'язково це робити щорічно і як не помилитися у діях, що виконуються, — у цьому краще розібратися заздалегідь.

Чому доводиться викопувати тюльпани

Щороку на цибулинках культури утворюються по 1—7 нових діток, які харчуються шляхом материнського екземпляра. Щоб її запас не виснажувався, а цвітіння було рясним рік у рік, нові цибулини доводиться своєчасно відокремлювати. Крім того, після цвітіння тюльпанів їхня коренева частина все більше заглиблюється в землю, через що новим паросткам стає складніше пробиватися назовні: стебла стають тонкими, а квіти на них дрібнішають.

В одних випадках процедуру пересадки доречно проводити щороку (наприклад, при вирощуванні пізніх голландських сортів), в інших можна планувати викопування один раз на 4-5 років (тюльпани різновиду Фостера або Ґрейга), але в будь-якому випадку важливо дочекатися закінчення процесу цвітіння, щоб не занапастити культуру.

Окрім збереження рясності цвітіння та необхідності вегетативного розмноження дітками, ще однією причиною вилучення цибулин зі звичного місця після цвітіння може послужити присутність ознак хвороб та шкідників культури. Зазвичай вони активізуються в теплу пору року, тому як тільки на рослинах з'являться частини, що підгнили, або темні плями на листі й пелюстках - саме час запідозрити проблему. Грибкові недуги часто зустрічаються в місцях з надлишком вологи, тому для продуктивного вирощування тюльпанів бажано вибирати тільки сухі території, що добре освітлюються сонцем.

У більшості випадків викопування тюльпанів також важливе для збереження їх декоративності та рясності цвітіння, як і інші складові догляду: регулярне розпушування ґрунту, полив або підживлення рослин.

Найкращий час для проведення процедури

Викопування посадкового матеріалу багато в чому залежить від значень середніх температур у кожній кліматичній зоні:

 • у теплих південних регіонах до прибирання зазвичай приступають вже на початку червня;
 • на території середньої смуги краще зачекати до кінця червня або початку липня;
 • на півночі варто дочекатися кінця липня або навіть початку серпня.

Не помилитися з відповідними термінами допоможе зовнішній вигляд надземної частини тюльпанів. Основна ознака готовності до викопування – пожовкле листя та еластичний, злегка зів'яле стебло рослини. Обидва стани свідчать про завершення процесу передачі всіх поживних речовин від надземної до підземної частини, щоб після цвітіння рослини змогли відновитись у майбутньому.

Повного висихання стебел та листя чекати не варто. Якщо пагони відпадуть, буде складно знайти гнізда цибулин у землі та зросте ймовірність їх можливого пошкодження. Ідеальним часом для викопування вважається момент висихання приблизно ⅓ від усього листя на кожній рослині.

Як правильно викопувати тюльпани

Щоб посадковий матеріал добре переніс процедуру і в майбутньому швидко прижився на новій ділянці важливо дотримуватись певних правил проведення збирання цибулин.Насамперед це:

 • відповідна погода та температура (найкраще вибирати ясний та погожий день, а якщо нещодавно пройшов дощ з вилученням рослин доведеться почекати 1—2 дні);
 • припинення поливу квітів мінімум за тиждень до збирання цибулин, щоб грунт встиг просохнути та не прилипав до посадкового матеріалу (в таких умовах можливий активний розвиток хвороб);
 • поглиблення використовуваного інструменту на 10—15 см від стеблової частини (це допоможе уникнути випадкового травмування діток), але якщо пересадка сорту давно не проводилася, цілком імовірно, що доведеться вилучати цибулини з глибших шарів;
 • після вилучення посадкового матеріалу із землі його обтрушують від залишків налиплого ґрунту, відокремлюють діток від материнської цибулини та видаляють старе коріння та стебла (також важливо зняти верхні лусочки з самих цибулинок, які зазвичай добре відшаровуються).

Свої особливості має і вибір знаряддя для викопування тюльпанів. Так, застосування лопати завжди підвищує ризик травмування цибулинок, тому щоб знизити таку ймовірність краще вибирати вила і використовувати їх дуже акуратно, повільно заглиблюючи в грунт.

Як краще підготувати цибулини до зберігання

Зібравши хороший «врожай» посадкового матеріалу і позбавивши його від землі, що налипла (краще щоб підсохлі грудки відпадали самі), необхідно уважно оглянути всі цибулинки. Їх відразу ж сортують за розміром, прибираючи будь-які пошкоджені екземпляри (ознаки ураження хворобами або шкідниками виражаються в наявності підгнилих або почорнілих ділянок, сухих місць).

Міцний і підсохлий матеріал, що залишився, необхідно обробити в розчині фунгіцидних препаратів (наприклад, Фундазолу або мідного купоросу), а потім ще раз добре просушити та розкласти по ящиках відповідно до сорту. Для знезараження цибулин багато дачників часто використовують розчин марганцівки, але з усіх можливих препаратів цей варіант найслабший. Сподіватися на якісну дезінфекцію при його застосуванні все ж таки не варто й оптимальним рішенням залишається один з наступних варіантів:

 • у приготовленому розчині Фундазолу (в 1 л води потрібно розвести 1 г речовини) зібраний матеріал замочується на 30 хвилин);
 • розчин хлорокису міді також готується з розрахунку 2 г речовини на 1 л води.

Яке б рішення ви не обрали для себе, «перетримувати» цибулинки у фунгіцидах не варто, тому що це може лише травмувати їх.

Деякі садівники вважають за краще зберігати підготовлені тюльпани в лотках для яєць, розклавши підготовлені екземпляри по комірках. Такий спосіб дійсно економить простір і не дозволяє матеріалу контактувати один з одним до посадки, тим самим знижуючи ймовірність загнивання. Головна умова - організація якісної вентиляції, для чого можуть знадобитися додаткові отвори. Розв'язати проблему часто вдається за допомогою пластикових ящиків для овочів, які вже мають дірки. Крім того, розібратися в заготовках буде простіше, якщо прикріпити до кожної місткості бирки з назвою та часом збирання конкретних цибулин.

Правила зберігання 

Основна вимога для гарної безпеки зібраного посадкового матеріалу — дотримання оптимальних температурних показників у сховищі. У перші три тижні після збирання, коли в цибулинах закладаються бруньки для продуктивного цвітіння наступного сезону, температура в приміщенні з ними повинна утримуватися в межах +25…+28 градусів за Цельсієм, при відносній вологості повітря не вище 70%. Надалі, поки не доведеться висаджувати рослини на ділянці, їх зберігають у прохолодному, сухому та вентильованому приміщенні з температурою в межах +20 градусів. Починаючи з вересня, допускається зниження цих значень до +15 градусів, з подальшим утриманням на цьому ж рівні.

Холодильник або підвал – не найкраще місце для зібраних тюльпанів. У таких місцях складно контролювати мікроклімат, а в останньому випадку ще і є ймовірність пошкодження посадкового матеріалу гризунами (навіть розміщення ящиків на полицях навряд чи допоможе врятувати цибулини від мишей та щурів).

Відокремлені від материнського куща дуже маленькі цибулинки часто відправляють на дорощування в окремі контейнери, одразу поміщаючи у прохолодне місце. У теплі такі екземпляри можуть швидко засохнути.

Терміни висадки тюльпанів у квітник

Досвідчені садівники рекомендують щорічно висаджувати підготовлені цибулини приблизно за 2 тижні до появи перших заморозків у кожному конкретному регіоні вирощування тюльпанів. Довше зберігати їх не можна, адже температура ґрунту у квітнику не повинна опуститися нижче +9…+12 градусів, інакше рослини не встигнуть укорінитися до холодів.

При дотриманні всіх вимог до збирання та подальшої посадки цибулин на ділянці, вже наступного року кожен садівник отримає відмінну квітучу рослину. Якщо ж цього не сталося, варто розглянути можливість допущених помилок:

 • вилучення цибулин виконувалося з мокрого ґрунту, з подальшою закладкою на зберігання без належного просушування;
 • у місці зберігання виявилася дуже низька температура і посадковий матеріал підмерз;
 • занадто глибока посадка на новому місці не дозволила цибулині утримати поживні речовини (у такому разі всі сили рослини спрямовані на вигонку стеблової частини на шкоду якісній адаптації підземної);
 • глибина загортання була недостатньою, і посадковий матеріал підмерз при перших заморозках.

Наперед розуміючи, з чим саме ви можете зіткнутися в процесі викопування та подальшого зберігання цибулин тюльпанів після цвітіння, небажаних наслідків завжди можна уникнути. З кожним роком підготовка посадкового матеріалу до наступного сезону проходитиме все простіше і з часом дійде до автоматизму. Це дозволить підтримувати ділянку квітучою та запашною.


Коментарі
-->