Догляд за калами: види, правильна посадка і вирощування

Важко знайти квітку прекрасніше, ніж калли. Адже він такий своєрідний, наскільки це можливо. Рослина відноситься до сімейства Ароннікових (або Ароїдних), є екзотичною і дуже впізнаваною у всьому світі. Тому складно порахувати всі приводи та причини для того, щоб саме ця рослина оселилася у вас у квітнику або навіть на власному підвіконні.

Ми ж спробуємо допомогти вам впоратися із завданням! Розповісти всі таїнства ефіопської квітки, розповісти про особливості кал, сорти, правила вирощування тих чи інших видів рослини.

Особливості квітки

Дізнатися квітку дуже просто, тому що її неймовірне ніжне пахощі неможливо сплутати з ароматом інших рослин. Калли благородні та красиві, але найдивовижніше, що вони можуть рости як на відкритих територіях, так і виступати в ролі кімнатної рослини. А значить, що красою елегантної калли можна насолоджуватися за різних умов та обставин. Чому, все частіше, можна зустріти рослини не лише у квітниках, а й на підвіконнях у квартирах та будинках.

Звичайно, є певна різниця щодо вирощування культур, адже не всі сорти можуть чудово приживатися в домашніх умовах. Але позитивні результати є і ми рекомендуємо до них прагнути. Адже немає нічого прекраснішого за момент, коли калла зацвітає. Вона чудова! Її зелене листя, розташоване біля коріння, створює враження об'ємності рослини, коли ж довгі черешки, що ростуть вгору, заворожують погляди.

У кал (Ефіопських та Елліота) чимало унікальних особливостей. І пов'язані вони не лише з кольоровою парадигмою. Спочатку по всьому світу поширювалися білі калли, після чого їхня різноманітність збільшилася. Вважалося, що батьківщиною кал є Південна Африка, коли ж увага була звернена на сорти ефіопські, то думка змінилася – локація розташування кал набагато ширша, ніж передбачалося.

Цікавий факт стосується безпосередньо найкрасивішої частини рослини. Якщо ви припускали, що у кал красиві квітки, то тут потрібно вказати на найпомітнішу, але маловідому особливість рослини. Той елемент, який багато хто за звичкою називє квіткою є нічим іншим, як конусоподібним покривалом. Воно було створено природою з єдиним наміром – захищати ніжне суцвіття. Самі ж квітки у кал досить дрібні, вони мало привертають до себе увагу.

Неймовірний факт! Можливо, про появу роси на квітці до дощу ви не знали. Ми ж хочемо, щоб обрядів не залишалося. Тільки уявіть собі, що калла - це, в певному сенсі і, передвісник погоди. Перед дощем можна побачити появу невеликих крапельок води на листках рослини.

Якщо ви бажаєте спостерігати за цвітінням дуже довго, то серед інших культур є сенс, звичайно ж, звернути увагу на калли. Вони особливі, тому що кожна квітка дарує свою красу цьому світу протягом майже місяця. А це чимала винагорода для тих, хто ніжно дбав і вирощував кали довгий час.

До речі, калли – це найулюбленіша квітка та флористів. Адже вони у букеті мають просто шедевральний вигляд. А ще дуже добре вони поєднуються з іншими квітами. Калли можуть стати як основним елементом квіткової композиції, так і її доповненням.

Види та сорти калли

Багаторічна трав'яниста рослина – зантедеська дивує своєю різноманітністю сортів. І така велика кількість альтернатив дуже тішить квітникарів. По суті, немає жодних обмежень. Тобто, якщо є мета виростити красиві квіти того чи іншого кольору, дивовижні рослини, які з'явилися на світ у Південній Африці, завдання буде виконане. І потрібно для її здійснення небагато: бажання та час, якісний посадковий матеріал. А ще трохи старань та обов'язкове дотримання наших підказок, порад, рекомендацій.

Але раніше має сенс дізнатися, які ж сорти в нашій країні популярні. Чому деякі з них квітникарі люблять більше інших, і чому вдається виростити не всі сорти.

Почнемо з того, що сучасна селекція суттєво розширила можливості. Калли перестали бути тільки оранжерейними або тільки садовими квітами. Їхнє вирощування доступне не лише найдосвідченішим квітникарам, а й тим, хто хоче завести справжню африканську квітку у себе вдома.

Сортів багато, а значить можна підібрати для себе найбіліші з усіх інших калли або дуже контрастні, наприклад, фіолетового відтінку квіти. Тобто завести представників групи Calla aethiopica або звернути увагу на колірні альтернативи сорту групи Calla Elliottiana.

Перша група включає в себе різні сорти, з конусоподібним покривалом білого кольору. Друга група – це широке достаток кольорів та відтінків. До групи включені ті сорти, які трохи менші за висотою, але дуже яскраві за палітрою кольорів.

Зантедеська ефіопська, цю квітку забажає виростити кожен, тому що саме вона – це найпопулярніша з усіх. Квітка конкурує за впізнаваністю з каллами Елліота, які ростуть не з кореня, а з бульби. Зантедеська ефіопська є рослиною з дуже великими, серцеподібної форми, листками. Вони подібні на вигляд на списи, чому серед різних сортів Білокрильник дуже просто впізнати.

Прийнято вважати, що ширина листя Ефіопської калли в середньому досягає 15 см, але зустрічаються і ширші листи. Їхня ширина досягає 25 см. Початок суцвіть жовтий, оповитий покривалом білого кольору.

Zantedeschia elliottiana. Листя сорту калли Елліота усіяно білими вкрапленнями. Висота рослини може досягати за сприятливих умов для її розвитку 1-1,5 метра. Листя має форму невеликих сердець. За рахунок наявності дивовижного світлого переливу, цю каллу часто називають «золотою».

Цікавий факт! На даний момент ведуться суперечки про те, яке ж походження цієї рослини. Деякі фахівці наполягають на тому, що Золота калла з'явилася в природі самостійно. Є ті, хто, наводячи безліч фактів, переконані, що у калли гібридне походження.

Зантедеська Пентланд. Серед усіх існуючих сортів зустрічаються і ті, які на даному етапі часу внесені до Червоної книги багатьох африканських країн. Яскравим прикладом є калла Пентланда. Вона має свою містичну красу. Покривало ніжно-рожеве або золотисто-жовте, із зеленуватим відблиском.

Які сорти вам завести? Ми пропонуємо вашій увазі топ-3 сорти кал, які можна сміливо заводити.

Crystal blush. Цей сорт припаде до вподоби тим, хто не любить класичний зовнішній вигляд рослин. Унікальне темне окантування по краях на білому покривалі. Шикарне листя темно-зеленого кольору. А найголовніше – у процесі цвітіння відбувається абсолютна трансформація відтінку, спостерігати за якою можна нескінченно довго.

Schwarzwalder – сорт, якому приписують справжню чаклунську красу. З чим це пов'язано? З тим, що його темні квіти бордові виглядають на тлі всіх інших сортів занадто нереалістичними. Широке листя темного зеленого кольору не має вкраплень, але воно покрите невеликими, різного розміру світлими штрихами. У єдиному тандемі листя, суцвіття, високі стебла та контрастне покривало виглядають незрівнянно.

Zantedeschia albomaculata, Плямиста калла. Вона стане справжньою окрасою, якщо ви оберете для вирощування цей сорт. Рельєфне листя вкрите цятками білого кольору. Жовті квіти мають яскраве забарвлення та чималий розмір. Рослина вважається однією з декоративних.

Вирощування садової калли

Відкрита та дуже добре вентильована місцевість – це ідеальне місце в саду для прекрасних кал.

Чи люблять калли світло? Так! Для них він життєво необхідний, що є підказкою про те, що сонячна сторона саду підійде найкращим чином. Головне тільки, щоб прямі промені не обпалювали листя та квіти рослини.

Гарний дренаж, трохи кислуватий ґрунт – це те, що потрібно для правильного розвитку рослини.

Посадка кали та догляд у саду

Як тільки місце вибрано, саме час розпочати підготовку грунту. Її обов'язково слід насамперед перекопати, а потім удобрити золою та перегноєм. Навесні потрібно ще раз перекопати ґрунт і внести вже мінеральні добрива.

Перед посадкою матеріал перебирають, оглядають і вирізають уражені гниллю місця, якщо є. Проводиться обробка спеціальними складами. Ви можете використовувати перманганат калію, наприклад.

Глибина лунок повинна становити приблизно 10 см, а відстань між сусідніми рослинами - до 40 см.

Весняна посадка

Посадка кал навесні передбачає температурний режим не менше мінус двох градусів. Калли теплолюбні рослини, тож краще не поспішати. Кінець травня для посадки підходить найкращим чином. Бульби висаджують на глибину 10 см та поливають.

Посадка восени

Ми просимо вас бути дуже уважними та прислухатися до думки досвідчених фахівців. Вони вважають, що посадку кал восени, у несприятливий для квітки час, проводити категорично заборонено. Ми приєднуємося до їхньої думки, тому просимо відкласти процес до весни.

Догляд за каллою садової

Догляд не можна назвати складним. Все, що необхідно – це дотримуватись певних правил. Слід забезпечити регулярний полив, але не частіше за два рази на тиждень. Полив має бути круговим.

  • Не забувайте знищувати бур'яни поблизу вашої калли, розпушувати ґрунт, як тільки він просохне.
  • Запорукою краси квітки стане своєчасне підживлення. Проводити її потрібно безпосередньо на етапі посадки рослини.
  • Обрізка потрібна фрагментарна, слід видаляти засохле і пожовкле листя.

Калла в домашніх умовах

Вирощувати каллу в домашніх умовах можна сказати, що теж нескладно. Потрібно правильно вибрати горщик, достатнього розміру та потрібної форми. Його розмір повинен бути порівнянний з найбільшою рослиною. Підбір субстрату не стане проблемою. Калли добре почуваються, добре розвиваються в пористому грунті. Нерідко квітникарі самостійно змішують болотяну та садову землю.

Щодо поливу, то треба бути гранично уважним. У період вегетації він має бути інтенсивним, далі йти на спад.

Важливо дотримуватися температурного режиму в 20 градусів і уникати розміщення квітки на протягах. Перепади температур негативно впливають на стан здоров'я рослини.

Вигонка домашньої кали

Перед тим, як розпочати відповідальний процес, слід врахувати два фактори. Перший: температура влітку має не перевищувати 25 градусів. Другий момент: у зимовий період температура не повинна опускатися нижче 14 ºC.

Правильно вибране освітлення дозволить досягти кращих результатів. Тому розмістивши горщик із рослиною на сонячному вікні, не допускайте виникнення протягів. Попадання прямих сонячних променів на рослину може призвести до негативних наслідків.

Розмір бульби може мати значення, тому вибирайте бульби не менше 6 см. Садити в горщик їх слід опуклою стороною. Грунт із кислотністю ph 6-6 – це ідеальна альтернатива. Глибина посадки кал 5 см.

Як доглядати?

Основою відмінного результату стане своєчасний та помірний полив. Важливо не перестаратися. Прикорм вносять за кожного п'ятого поливу.

Зверніть увагу! Квітникари знають чимало хитрощів для того, щоб прискорювати або уповільнювати різні процеси. Тому ви можете для прискорення наступу цвітіння на ніч забирати квітку в прохолодне місце (16 градусів), а вдень дарувати їй максимальне освітлення.

Розмноження

Існують три способи розмноження кал:

  • насіння (він найдовший за тимчасовими витратами);
  • клубнями;
  • розподілом куща.
Найбільш ефективний і відносно простий – це третій спосіб. Він підходить для Ефіопської калли і всіх її сортів. Інші ж кали розмножують бульбами. Восени бульби викопують, очищають та просушують. Навесні бульби висаджуються вже безпосередньо у відкритий ґрунт.

Як відбувається процедура поділу куща калли? Візьміть дорослу рослину, обтрусіть землю від кореневища, залишивши невелику земляну грудку. Відокремте нові паростки від материнської частини разом із корінням. Посадіть бульби в горщик із попередньо підготовленою сумішшю субстрату. Весною здійснюється висадка рослини на відкриті території.

Кали після цвітіння

Кали не переносять зимівлю у відкритому ґрунті, чому завжди потрібно своєчасно викопувати їх. Коли листя пожовкло, а квіти зав'яли – настав час викопувати рослину. Слід провести обробку бульб марганцевим складом та висушити їх.

Що стосується Ефіопської калли, то слід припинити полив на етапі пожовтіння рослини та в'янення квітів. Період спокою рослини повинен становити щонайменше 2 календарні місяці.

Зберігання калли взимку

При вирощуванні кали у відкритому ґрунті вам доведеться викопати її у вересні місяці. Після цього підготувати рослину до стану спокою. Необхідно зрізати надземні частини квітки. Після цієї процедури бульби акуратно очищають, перебирають і зберігають у паперових пакетах чи пакунках. +6 градусів, оптимальна температура для того, щоб бульби не почали гнити. Просимо дотримуватись рекомендацій та оглядати бульби на предмет появи гнилі або інфекційних захворювань у період їх зберігання.

Часті питання

Слід спочатку правильно підібрати субстрат і відповідно горщик. Далі розмістити рослину на сонячній стороні, де не буде потрапляння прямих сонячних променів та протягів. Прикорм слід здійснювати за кожного 5-6 поливу. Не допускайте надмірного зволоження ґрунту.
У відкритий ґрунт на глибину в 5-6 см. Але завжди важливо враховувати розмір кореневища та бульб. Відстань між рослинами слід витримувати від 30 до 40 см. Завжди беріть до уваги, який сорт висаджуєте. Деякі сорти можуть займати більше місця за результатами свого розвитку, ніж ви розраховували.
Навесні, але не восени. Ідеальний час – це період після останніх заморозків, які не зашкодять рослинам. Середина травня, кінець травня і навіть червень ідеально підійдуть для оформлення вашої клумби за участю чудових кал.
Кінець лютого або початок березня - це оптимальний період для початку висадки кал. При цьому важливо провести ретельний огляд бульб. Важливо, щоб вони не зів'яли, не підгнили. Місця гниття слід видалити та обробити. Зів'ялі бульби слід розмістити на кілька днів у вологу тканину.
Рекомендуємо використовувати один із двох способів. Поділ куща найбільш ефективний, але підходить для виду - Ефіопської калли. Дорослий кущ поділяють на частини, висаджують у горщик. Розмноження бульбами також можливе, але для представників іншого виду. У цьому випадку бульби очищають та просушують. Висаджувати молоді рослини слід навесні.
Насіння кал досить невелике. Вони є сухі лусочки, округлі з порожниною всередині. Розмір насіння трохи більше 3 мм у діаметрі. Вони не видовжені, не загострені формою. Нагадують зовні суху круглу коробочку темно-сірого кольору. Колір насіння, залежно від сорту, може бути досить різноманітним.
Інтенсивність поливу має бути помірною. Найнебезпечніші вороги для калли – це посуха та гниль. Тому слід контролювати процес висихання ґрунту і завжди своєчасно поливати свою рослину. Полив має бути круговим, але не «під корінь».
Найправильніша підказка – це порекомендувати посадити кали поруч із чагарниками та деревами. Вони забезпечать екзотичним кольорам ту саму «заповітну» півтінь. Що стосується інших кольорів, то калли виглядають гармонійно по сусідству з ірисами, наприклад.
Коментарі
-->