Топ-7 причин, чому не цвіте фрітілярія

Велична фрітілярія, або по-народному рябчик, оригінально виглядає на клумбі. Верхівка рослини усіяна великими, яскравими квітками, схожими на дзвіночки. Але буває так, що фрітілярія не цвіте, скільки зусиль не вживав садівник. Основні чинники - недоліки в посадці та догляді. Детальну інформацію про те, як уникнути поширених помилок, читайте далі у статті.

 1. Слабкі цибулини

Неякісний посадковий матеріал — найчастіша причина відсутності цвітіння у рябчика. Якщо цибулини рослини кілька років поспіль не викопували з землі — фрітілярія не зможе зацвісти. Робити це рекомендується раз на два-три роки, імператорський сорт щороку. Те саме станеться у разі ураження бульб хворобами.

Пізно зацвітають культури, вирощені з насіння через 4 - 5 років.

При виборі цибулин необхідно звертати увагу на розмір. Дрібні екземпляри дають погані квітконоси, але це стосується не всіх сортів.

Розмір бульб

Відомо понад 180 сортів рябчика. Купуючи цибулини, варто орієнтуватися на різновид фрітілярії.

Найбільші бульби має імператорський рябчик — до 10 см у діаметрі. Трохи менше цибулини у сорту Раде — до 6 см. Ще дрібніший посадковий матеріал у широколистої фрітілярії — 2 - 3 см. Найменші цибулини має рябчик російський — всього 1 см по колу.

 1. Погані умови зберігання

Деякі види цибулинних особливо вимогливі до умов зимівлі бульб. Поряд і тюльпанами, лютиками, хохлатками до них відносяться і фрітілярії.

Місце зберігання 

Згубні для цибулин пересихання та вогкість. Квітку викопують, очищають від землі. Пошкоджені екземпляри видаляють. Щоб бульби не випаровували вологу, молоде коріння вкорочують, старе — зрізають. Температура на вулиці в цей період має бути вищою за -10°C. Вогкість провокує розмноження трипсів – переносників небезпечних вірусних захворювань.

Для профілактики посадковий матеріал обробляють марганцівкою чи фунгіцидом. Потім просушують при температурі +20 ... +30 ° C протягом 20-22 днів.

Для зберігання можна використовувати парафін. Цибулини занурюють у гарячий парафін, дають висохнути та прибирають у прохолоду. Підійде для цього і вермикуліт. На дно картонної коробки висипають мінерали. Загорнуті в паперовий пакет цибулини викладають наступним шаром.

Температурні умови

Для створення необхідного мікроклімату, фрітілярію занурюють у дерев'яні ящики з отворами. Засипають піском. Можна також використовувати мох сфагнум або торф. Ящики прибирають у прохолодне місце – підвал, підпілля, засклений балкон. Вологість має бути не вище 70%, а температура зберігатиметься на рівні +3…+7°C.

Рослину можна тримати й в холодильнику на нижній скриньці. У такому разі кожну цибулину обертають папером.

 1. Неправильна посадка

Важливо не лише зберегти цибулини квітів після осені, а й правильно посадити їх навесні. Тяжкий ґрунт, відсутність підгодівлі, порушення агротехніки — все це перешкоджає правильному розвитку рослини та рясному цвітінню.

Пізня та рання посадка

Оптимальний час для перенесення рябчиків у ґрунт — кінець літа – початок осені.

Якщо цибулини фрітіларії були куплені взимку, їх садять у травні. Попередньо вдома вирощують розсаду в горщиках, а потім пересаджують у постійний ґрунт.

Якщо розпочати перенесення пізно, рослина не встигне вкоренитися до холодів. Рання посадка призведе до розвитку пагонів, що замерзнуть взимку,

У різних регіонах терміни відрізнятимуться. Орієнтиром є температура. Вночі вона має бути стабільно вищою за 0, а вдень — +5…+10°C.

Глибина лунки

У ряду сортів фрітілярії бульби досягають у діаметрі 10 см. Для таких цибулин лунку викопують на глибину 30 см. Відповідно, для бульб розміром 5 см, заглиблення становитиме 15 см. Тобто, глибина має становити три висоти цибулини. Ширина ями — 40—50 см.

 1. Ґрунт

Рябчики надають перевагу водопроникному ґрунту з нейтральним рівнем pH. У важкій, суглинистій землі рослина погано приживатиметься, не кажучи вже про цвітіння. Для пухкості в ґрунт додають річковий пісок, торф, тирсу, а для кращого повітрообміну укладають дренаж. З добрив доцільно вносити листовий перегній. Гній через присутності азоту додавати не варто.

Ділянку під квіти готують у липні. Землю перекопують, видаляють бур'яни.

 1. Не пересадили

Фрітилярія, як і інші квіти цибулинні, вимагає пересадки. Міняти місце для рослини в ідеалі слід раз на 2 - 3 роки. Максимум через 4 - 5 років. Якщо цього не зробити, рябчики перестануть цвісти й розростуться зеленню.

Схема пересадки така: 

 1. На новому місці готують ґрунт.
 2. Викопують відповідні за розміром лунки.
 3. Дно присипають золою.
 4. Закладають бульбоцибулини.
 5. Покривають землею, поливають, мульчують.

 Пересаджують культуру наприкінці серпня-початку вересня.

 1. Не прибрали насіннєві коробочки

Для розмноження фрітілярії насіннєві коробочки з рослини збирають, коли вони почнуть підсихати й тріскатися. Якщо згаяти цей момент, коробочка сама по собі ламається і посівний матеріал розсипається на землю. Зібрати його буде дуже складно.

 1. Недостатнє мульчування

Покриття ґрунту шаром органічних залишків — один із головних заходів для рябчика. Мульчування допомагає досягати таких цілей:

 • запобігання появі бур'янів;
 • утримання вологи;
 • підтримка пухкості землі;
 • захист коренів фрітілярії від перегріву та переохолодження.

Мульчею присипають приствольне коло навесні та восени. Весною мульчування проводять, коли земля добре прогріється. Інакше мерзлий ґрунт під мульчею не дасть мікрофлорі прокинутися. Фрітілярія розвиватиметься повільніше і не зацвіте. Восени при затягуванні термінів, навпаки, ґрунт промерзне і користі від цього прийому не буде. Осіннє мульчування проводять до заморозків.

Також буде помилкою використовувати після зими торішню мульчу. Вона може стати джерелом вірусних та грибкових захворювань.

Товщина шару мульчі цибулинних повинна становити 3 - 7 см. Перед укладанням землю слід пропушити.

Коментарі
-->