Нарцис: види, особливості посадки та догляду

Варто людині почути гарне слово "нарцис", і тут же виникають думки про неприступність, суворість і гордовитість. Чому настільки чарівна рослина викликає саме такі думки? Звичайно ж, виною тому легенда, яка назавжди і навічно створила квітці непохитну репутацію. Саме перекази перетворили просто красиву квітку на найбільш впізнавану у світі. То чому ж про неї, про прекрасний нарцис стільки говорять? Про красу нарікають завжди, вона ж і слугує приводом для розмов. Тому вже зараз ми хочемо звернути вашу увагу на граціозну квітку, яка своїм цвітінням сповіщає весь світ, що весна прийшла.

Особливості нарциса

Країни Східної та Центральної Європи - це батьківщина прекрасних нарцисів. Тих квітів, які не тільки є повсюдно прикрасою клумб, а й найоригінальніших весняних букетів і квіткових композицій.

Привертає увагу все більше ніжне сонячне забарвлення багаторічної квітки, біле, ніжно-рожеве. Тонке стебло, прості й ніжні пелюстки.Нарцис неповторний! А його аромат пробуджує фантазію, розбурхує думки і, звичайно ж, надихає. Люди люблять нарциси, кожен із сортів, яких у світі понад 30 тисяч.

Нарциси - це цибулинні рослини, які належать до родини Амарилісових. Їхнє цвітіння починається з першими теплими сонячними променями, наприкінці травня. Любить ця рослина і сонячні території, і локації з напівтінню. Зимостійкість перетворює рослину на дуже привабливу рослину для більшості квітникарів.

Види та сорти нарцисів

Цікаво, що класифікація сортів ґрунтується винятково на забарвленні квіток і їхній формі. Саме тому з величезної кількості видів і сортів нарцисів виділяються 13 ключових груп.

Трубчасті нарциси - залежно від сорту висота рослини може бути абсолютно різною. Вона варіюється від 15 і до 45 см. Забарвлення квітів жовте, сніжно-біле. Трубка-корона і подовжені пелюстки співмірні одна до одної за розміром.

Крупнокорончасті нарциси - яскравим зразково-показовим прикладом цієї групи є сорт "Веласкес". Коронка має колір абсолютно протилежний і контрастний обідку. У сорту "Веласкес" оформлений тандем кремових пелюсток і яскравої коронки.

 • Дрібнокорончасті - дивовижні нарциси з тонким і ніжним ароматом, що запам'ятовується. Пелюстки квітів мають кремове забарвлення.
 • Махрові - унікальна група квітів, що включає ті сорти, які мають жовтий, помаранчевий відтінок пелюсток.
 • Тріандуси - невисокі квіти, особливістю яких є ледь вигнуті в протилежний бік від лицьової пелюстки.
 • Цикламеновидні - квіти великі з довгою і щільною коронкою. Рослини не відрізняються значною висотою.
 • Жонклієві - впадають в око насиченим темно-зеленим листям і кількома ароматними бутонами на стеблі.
 • Тацетовидні - незвичайні квіти з гроновидними квітконосами з яскравим, незабутнім і дуже вираженим ароматом.
 • Поетичні - морозостійкі рослини з невеликою і контрастною коронкою і молочного кольору пелюстками.
 • Бульбокодіум гібриди - селекційний вид, що візуально нагадує маленький дзвіночок з дуже яскравими бутончиками.
 • Розрізокорончасті - відрізняються оригінальною торочкуватою, надірваною коронкою.
 • Інші - нарциси, які не увійшли до попередніх груп, сформували свою окрему групу-виняток.
 • Видові - група містить у своєму списку тільки дикорослі нарциси, деякі гібриди.

Підготовка до посадки

Перекопують ґрунт попередньо. У нього вносять перегній приблизно за 1-1,5 місяця до висадки цибулин. Посадковий матеріал перебирають, очищають, вилучають пошкоджені цибулини.

Вибір ділянки

Територіально нарциси можна висаджувати де завгодно. Ще раз акцентуємо вашу увагу на тому, що квіти відносно невибагливі. Протяги і вітер для них можуть бути життєво небезпечними. Сонце, тінь вони переносять нормально, тому відкриті території з невеликим нахилом практично ідеальний варіант.

Посадка нарцисів у відкритий ґрунт

Як тільки земля прогріється, можна сміливо висаджувати цибулинки нарцисів у ґрунт. Але перед цим обов'язково проведіть сортування посадкового матеріалу. Деякі цибулини можуть за весь період зберігання втратити життєві сили, травмуватися. Після того, як цибулини перебрані, потрібно обробити їх. Використовуйте "Фундазол". Тепер цибулини повністю готові до посадки в ґрунт.

Весняна посадка

Оброблені цибулини висаджують уже після завершення весняних заморозків. Глибина лунок має бути втричі більшою, ніж сама цибулина. Ах так, не забудьте удобрити лунку, а після розмістити в ній цибулину. Після необхідно присипати цибулину землею і обов'язково полити.

Осіння посадка

Висаджують нарциси в ґрунт восени, обов'язково до настання заморозків. Початок і середина вересня, час ідеально підходить. Слід витримати правильну відстань між висадженими цибулинами - до 15 см.

Догляд за нарцисами

Ті, хто одного разу вже займався вирощування нарцисів, переконалися, що це зовсім нескладний процес. Якщо на рослину не нападають шкідники та хвороби, а квітникар витримує всі правила, то всі етапи розвитку та росту рослини йдуть послідовно. Тому стежте за здоров'ям рослини, поливайте її помірно. Пам'ятайте, що підживлення - це запорука того, що квіти будуть сильними.

Добриво

Неорганічними добривами "годують" нарциси навесні. У цей період закладається основа для якісного і тривалого цвітіння, чому з процедурою важливо не запізнюватися. Калійно-азотні добрива знадобляться на етапі формування, виходу квітконоса. Фосфорні ж добрива має сенс використовувати вже у фазі цвітіння нарцисів.

Полив

Нарциси вологолюбні рослини, але застій рідини занадто небезпечний для них. Тому від регулярності поливу, його інтенсивності безпосередньо залежить здоров'я рослини. Чому завжди і всім ми радимо поливати нарциси в міру висихання землі. 1 разу на тиждень достатньо. Якщо літо посушливе, то інтенсивність і регулярність буде прагнути до збільшення.

Догляд після цвітіння

Можна відразу ж пересадити цибулини на нове місце. Після цвітіння цибулини можна підготувати для тривалого зберігання. У першому випадку додаткових маніпуляцій проводити не потрібно. У другому - краще обробити цибулини, просушити, і відкласти в окремі пакети для тривалого зберігання, наприклад, у льох або підвал.

Пересадка нарцисів

Вона потрібна рівно тоді, коли нарциси на вашій клумбі добре розрослися. Регулярність цього заходу - 1 раз на 4-5 років. Але не слід сприймати ці цифри, як єдино правильні. Річ у тім, що кожна окрема ситуація суто індивідуальна. Тому оцініть самостійно потребу проведення пересадки ваших квітів.

А вона потрібна, якщо:

 • квіти помітно розрослися, і "сусіди" заважають один одному;
 • розмір квітів змінився, вони стали меншими;
 • загальна кількість квітконосів помітно знизилася.
 • Так, коли ж зайнятися пересадкою?

Нарциси - це особливі квіти, які допустимо пересаджувати коли-завгодно. Ні сезон, ні період цвітіння - всі ці моменти не є приводом для того, щоб не пересаджувати нарциси.

Намірилися пересаджувати нарциси навесні? Ідея сумнівна, тому що земля ще досить не прогрілася. А отже, ви можете завдати шкоди цибулинам, травмувати їх. І цим викликати запізніле цвітіння. Трохи почекайте, коли поворотних морозів уже точно не буде, а ґрунт достатньою мірою прогріється.
Літнє пересадження, наприклад, у серпні - це ідеальний час. Головне тільки, щоб рослина встигла зміцніти до зими.
Осіннє пересаджування найчастіше проводиться з усіх. Ідеальний час - вересень.
Що стосується самого процесу, то він стандартний. Цибулини викопують і очищають. Далі вже дезінфікують, обробляють спеціальними засобами. Готується ґрунт і висаджуються в нього цибулини. Усе просто і зрозуміло, абсолютно нескладно.

Розмноження нарцисів

Розводити нарциси - це справа дуже цікава. І, який би спосіб ви не вибрали, ви отримаєте масу задоволення. І, безумовно, що позитивні результати будуть для вас найприємнішим етапом. Тому потрібно докласти зусиль і не допустити помилок.

Якщо ви вирішили розмножувати нарциси насінням, то пам'ятайте, що процес тривалий. Подібний захід ускладнений тим, що потрібен і якісний свіжий посадковий матеріал, і чимало часу.

Зверніть увагу! Початкові характеристики материнського сорту при розмноженні нарцисів насінням не будуть збережені. Таким чином з розсади може випадковим чином з'явитися абсолютно несподіваний сорт зі своїми унікальними вже характеристиками.

Коли ж висівати насіння? І куди? Використовуйте спеціальні горщики або ємності для розсади. Нерідко висівають насіння і в теплицях, дотримуючись проміжної відстані між рядами у 8-10 см.За сприятливих умов за 2-3 роки з насіння буде сформована цибулина. Але, зверніть увагу, оскільки це дуже важливо, що в приміщенні має бути тепло, світло. Знадобиться виставляти ємності на сонячний бік регулярно. А найважливіше - це завжди стежити за тим, щоб ґрунт був помірно зволожений.

Чи розмножуються нарциси іншим способом? Наприклад, діленням куща? Все вірно, цей спосіб теж може виявитися результативним. Він же і найоперативніший, тому що займає мінімум часу. До речі, він дозволяє не "виводити" новий сорт, як це може статися з насінням. Ділення куща дає змогу цілком зберегти всі характеристики материнської рослини. Вам потрібно викопати кущ і розділити його на частини. Акуратно відокремте цибулини і посадіть їх у підготовлені заздалегідь ямки. Цікаво, що для поділу не потрібно чекати, поки все листя пожовтіє.

Варіант розмноження нарцисів маленькими цибулинками теж має місце бути. Він подібний до того процесу, який ми розглядали раніше. Усе також: делікатно відокремте дочірні цибулини від материнської рослини, видаліть сухе листя, огляньте посадковий матеріал щодо хвороб, пошкоджень, наявності шкідників. Викопайте лунки на відстані 10-25 см одна від одної. Інтенсивно полийте їх. Розкладіть цибулини. Ще одноразовий полив, і можете засипати цибулинки ґрунтом.

Шкідники і хвороби нарцисів

Може здатися, що нарциси не особливо привабливі як для шкідників, так і для хвороб. Але за фактом все трохи інакше! В останні роки спостерігаються складнощі, пов'язані з тим, що нарцисові мухи раз у раз скорочують квіткові врожаї. Комахи занадто небезпечні, тому протидіяти їм потрібно комплексно. Рекомендуємо використовувати спеціальні склади, а ще замульчувати ґрунт торфом. Крайній захід - це прогрівання цибулин.

Як тільки розпускаються квіти, ми радимо відразу ж оглянути їх дуже предметно. Річ у тім, що бронзова мохнатка поглинає пелюстки і з чималою швидкістю. Саме тому слід проводити обробку квітів якомога раніше. Ці шкідники становлять серйозну загрозу і для плодових дерев.

Страждають нарциси і від хвороб, як і багато інших цибулинних рослин. Небезпеку становлять фузаріоз і гниль, а ще бактеріальна парша та іржа. У подібних ситуаціях нічого крім хімічних препаратів не допоможе. Якщо рослини уражені більш ніж на 70-80%, то вони підлягають негайному викорчовуванню.

Нарциси після цвітіння

Як тільки на вашій клумбі нарциси відцвітуть, тут же ви можете потихеньку починати удобрювати їх фосфорними складами. Оскільки рослина набирається сил, то слід дещо підживити її. Спочатку зріжте суцвіття або почекайте до моменту їх повного висихання. У нарцисів не зрізають листя, як і в гіацинтів. Через місяць-два цибулини рослин викопують.

Зверніть увагу! Не всі квітникарі дотримуються правила і викопують цибулини. Є ті, хто ризикує і залишає цибулини зимувати, У цьому випадку потрібно обов'язково убезпечити цибулини від промерзання. Слід накрити ґрунт ялиновими гілками.

Особливості зимівлі

Скільки тільки способів не перепробували досвідчені квітникарі для того, щоб зберегти посадковий матеріал нарцисів на наступний сезон. Багато спроб і експериментів, на жаль, не увінчалися успіхом. Але є і позитивні результати. Довірившись досвіду, ми рекомендуємо вам обов'язково викопувати цибулини на зиму. Радимо не ризикувати!

Особливості зберігання

Насамперед потрібно висушити гарненько цибулини. Неприпустимо упаковувати вологі та неочищені від ґрунту цибулини. Для якісного висушування посадкового матеріалу потрібен мінімум тиждень для того, щоб утримувати цибулини на свіжому повітрі. На зберігання залишаються тільки сильні, здорові і без пошкоджень цибулини. При цьому діток відокремлювати ми не рекомендуємо. А ось зрощені цибулини все ж краще відокремити.

Порада! Щоб убезпечити цибулини від наявності комах, є сенс опустити їх у гарячу воду (45 °С).


Як і в чому зберігати цибулини?! Вам краще на власний розсуд вибрати оптимальний варіант.

 • Зберігайте цибулини в ящиках шарами, відокремлюючи кожен ряд папером, газетою.
 • Якщо у вас є полотняні сумочки, мішечки, то ви можете сміливо зберігати посадковий матеріал, цибулини нарцисів, у підвішеному стані. Такий варіант, як показує практика, дуже вдалий.
 • Якщо ви не проживаєте в приватному будинку, у вас немає льоху, то можна якісно зберегти цибулини і на балконі. Тільки краще їх тримати на опалювальному балконі або лоджії в окремій тарі.

Лікувальні властивості

Краса й унікальність нарцисів безперечно привертають увагу. Але на тлі багатьох інших рослин нарцис є по-справжньому особливим. Адже саме він містить ті самі ефірні олії, які так часто і давно використовуються в парфумерії.

А ще в цибулинах ніжних квітів містяться алкалоїди, які не меншою мірою становлять цінність для медицини. Найрізноманітніші хвороби і недуги в давнину знахарі лікували, вдаючись до допомоги нарцисів. Ці ж квіти нерідко виконували навіть функції талісманів і оберегів.

Корисні речовини використовують і в сучасності, але це не привід намагатися самостійно будь-яким способом використовувати квіти. Нехай краще вони будуть прикрасою вашої клумби, а фармацевти, парфумери потурбуються про те, щоб ви могли користуватися тільки якісною та натуральною продукцією.

Нехай на ваших клумбах завжди і рівномірно цвітуть нарциси!

Коментарі
-->