Які вічнозелені чагарники вибрати для живоплоту


У кожному саду є місця, які з різних причин хочеться приховати від зайвих очей або додатково захистити:

 • огорожна сітка,
 • повітряна альтанка,
 • зона відпочинку, 
 • клумба ...

Всі вони краще виглядають, якщо їх покриває швидкозростаюча жива огорожа. Листяні рослини будуть працювати як сезонне покриття. Однак якщо ви хочете, щоб огорожа була декоративною круглий рік, то використовуйте кращі рослини сімейства хвойних.


Основні переваги і недоліки живоплоту


Живоплоти захищають сад від сторонніх очей, вітру, вуличного пилу і частково - від шуму, прикрашають сад і заспокоюють людину.

 • Високі - зазвичай зонують ділянку і відокремлюють від сусідів.
 • Низькі - поділяють різні простори і служать окантовкою кордонів грядок і доріжок.

Незалежно від висоти існує два основних види живоплотів:

 • вільно зростаючі (природні),
 • сформовані шляхом регулярної обрізки.


Висота природних регулюється підбором рослин. Їх основна перевага полягає в мінімальному догляді. Вони майже не мають потреби в стрижці.

Природний живопліт вимагає набагато меншого догляду, ніж сформована. На відміну від природних, сформована обрізанням огорожа є більш архітектурною, має прямі лінії. У класичному мистецтві створення придворних садів цей тип ліній рослин має особливе значення.

Використання різних видів рослин для створення листяних огорож не рекомендується, оскільки вони мають різні форми і різні темпи зростання.

Зелений вічнозелеий живопліт з хвойних рослин, таких як туя, кипарисовик, зазвичай справляє враження неприродного. Однак вони зелені круглий рік, невибагливі в догляді, восени не потрібно чистити їх листя. Щільна посадка хвойних дерев може створити повністю герметичний щит від небажаних поглядів і ефективно захистити наш сад від хвиль холодного повітря.

Листяні рослини ростуть набагато швидше, ніж хвойні, тому доведеться обрізати огорожу, створену з них частіше. На відміну від листяних живоплотів, які вимагають стрижки до декількох разів на рік, хвойні вічнозелені рослини зазвичай зрізають тільки навесні. Це потрібно для того, щоб коли повністю зріла рослина вступить в зиму, його молоді пагони більше не піддавалися морозу.

Недолік у тому, що перш, ніж садити ряд для формування огорожі, потрібно почекати, поки рослини не досягнуть великих розмірів. Щоб скоротити час очікування, ви можете посадити рослини на земляному насипі уздовж кордонів ділянки.


Що потрібно враховувати при створенні живоплоту своїми руками?


Живопліт найкраще створювати ранньою весною або восени, коли рослини з выдкритим корінням продаються відразу з розплідника саджанцями. Перед посадкою переконайтеся, що коріння не сухі і не зламані. Рослини, викопані з землі, іноді купують з кореневою кулею, яка захищена тканиною, сіткою або фольгою. Якщо захист виконаний з матеріалу, який не розкладається (пластика), його необхідно видалити перед посадкою. Робити це потрібно дуже обережно, щоб не пошкодити коріння, що може перешкодити прийняттю і зростанню рослини на новому місці. Найпростіший, але і найдорожчий спосіб - створити багаторічний живопліт з рослин, вирощених і проданих в контейнерах. Їх можна садити практично весь сезон, якщо земля не замерзла.


Спочатку потрібно намалювати лінію, по якій будете садити рослини. Це можна зробити за допомогою натягнутої струни. Потім - викопати смугу ґрунту для майбутнього живоплоту. Найкраще це робити канадськими вилами, вириваючи з-під землі коріння багаторічних бур'янів, таких як перз, борщівник, монахині, в'юнок і т.д. Пізніше їх видалення з центру живоплоту буде практично неможливо, а бур'яни не додадуть йому краси.

Хвойні вічнозелені рослини висаджують в один ряд. Сезонні - в два ряди. Відстань між рослинами залежить від типу живоплоту і потреб кожного виду. Занадто щільна посадка призведе до того, що рослини розподіляються неправильно і дуже сильно будуть конкурувати за воду, мінеральні солі і світло. У несформованих і зрізаних високих живоплотах рослини зазвичай садять на відстані від 0,5 до 1 м. При висоті майбутнього хивоплоту до 1 м відстань між ними - кожні 20-50 см, а на низьких живоплотах - тільки кожні 10 см.

Для вимірювання відстані між рослинами найкраще використовувати рулетку чи відповідної довжини. Якщо відстань між рослинами в живоплоту перевищує 60 см, їх буде легше садити в окремі лунки.

Якщо потрібно посадити рослини більш щільно, необхідно викопати одну траншею і садити розсаду через рівні проміжки. В дворядних живоплотах рослини другого ряду потрапляють між двома з першого ряду і разом утворюють вершини трикутника. Завдяки цьому жива огорожа з часом буде рівномірно потовщуватись.

При посадці живоплоту поруч з парканом або стіною будівлі, слід залишити відстань між стіною і рослинами, що дозволить нам проводити роботи по догляду за огорожею.


Як доглядати за живоплотом: полив, підживлення, стрижка


Догляд за живоплотом вимагає більше зусиль на бідному ґрунті. Необхідно мульчувати ґрунт між рослинами товстим шаром кори - це зменшить розвиток бур'янів і підтримає вологість в ґрунті.


 • Полив. Після посадки рослин дуже важливо відразу ж полити їх повільним потоком води, навіть якщо в цей час йде дощ. Потрібно, щоб ґрунт ретельно прилипав до коріння нововисаджені рослин, завдяки цьому вони легко і швидко приживуться. Поливати огорожу потрібно завжди після запліднення і в періоди без дощу. Вода повинна доставлятися прямо на землю навколо рослини - і краще рідше, але в більш високих дозах, ніж частіше, але не набагато.
 • Підживлення. Мінеральні добрива не слід використовувати відразу після посадки, а тільки тоді, коли рослина прийнялася, тобто після появи нових наростів. Але тоді потрібно використовувати тільки половину рекомендованої дози добрива. Тільки з наступної весни береться повна доза. Переважно комплексне добриво. Підживлення слід повторити 2-3 рази на рік з травня по липень або використовувати добрива тривалої дії тільки один раз - навесні.
 • Стрижка. Вже з моменту посадки необхідно подбати про правильний зріз, завдяки якому рослини будуть поширюватися з самого низу. Чим сильніший зріз, тим краще. Коли жива огорожа досягла бажаної висоти і ширини, слід подбати про обрізку пагонів, які виходять за встановлені межі лінії. Початковий етап досягнення бажаної ширини і висоти живоплоту дуже важливий. Перший зріз сезонної живоплоту повинен бути низьким (10-20 см над землею), щоб рослини добре товщали біля основи. Це буде важко досягти пізніше. Рослини, посаджені навесні, обрізають відразу після посадки, а восени - навесні наступного року. Великі хвойні потрібно акуратно обрізати за один раз, щоб зробити їх товстими з боків. Меншим потрібен час, щоб вирости і досягти потрібної висоти і ширини.


Коротка характеристика рослин для живої огорожі • Ялина використовується для декількох видів живоплоту. Бордюрна, висота якої не перевищує 0,5 м, і «жива стіна» до 1,5-2 м, яка легко замінює паркан.
 • Ялівець застосовується в декоративних огорожах з низьких чагарників до 0, 5 м, середньої висоти - 0,5-1,5 м, високих видів - від 1,5 м.
 • Ялиця при правильно сформованій посадці висотою 1,5-2 м легко замінить звичайний повноцінний паркан. Голки захистять від нежданих відвідувачів і тварин. Деякі її сорти не піддаються стрижці і не вимагають особливого догляду, зберігаючи природний естетичний вигляд не один десяток років.
 • Сосна - висока (до 3 м), уживається з будь-якими сусідніми рослинами, навіть з цибульковими. Її щільний зелений щит з роками набере росту і позбавить частину території від сонячних променів. Але потужна коренева система якщо сильно розростеться, може пошкодити деякі багаторічники.
 • Кипарисовик підходить для створення щільної хвойної стіни, яка утворюється через 3 роки після посадки на відстані 50 см.
 • Тис не вибагливий до світла і сонця. Прекрасно себе почуває на затінених ділянках, але в період вегетації і розмноження сонячного світла їм потрібно більше, ніж зазвичай.
 • Туя утворює не звичайний паркан, а красиву і акуратну конструкцію. У спеціалізованих магазинах можна знайти як карликові сорти (до 30 см), так і гігантські. Залежно від ідеї ландшафтного дизайну можна підібрати різні сорти по структурі, кольором і формою.

Які рослини вибрати для живоплоту - вирішувати вам. Щоб побачити їх на фото і дізнатися характеристики, ознайомтеся з розділом саджанців хвойних чагарників.


Коментарі
-->