Хризантема: чому не цвіте, як пересадити та інші проблеми догляду

Осінь - поступово зникають фарби, опадає листя, а небо стає все темніше. Повітря трохи гірчить на смак. Квіти хризантеми - останній подих літа, що минає. Це дивовижна рослина, природна витонченість якої відточувалося століттями кропіткої селекції. Їм байдуже яскраве сонце, холодний дощ або сильний вітер, безліч яскравих суцвіть радують око до снігу і сильних морозів.

Види хризантем

Відомо більше 10 000 сортів цієї культури. Класифікувати їх можна по-різному.

1. Chang Shu-lin - розрізняє хризантеми за 4 ознаками: розмір суцвіття; форма язичкових квітів; форма; забарвлення.

2. Ван Мао-шен - розділяє всі сорти на 9 груп, спираючись на форму квітки.

3. Сіндзюку - виділяє культурні і дикорослі хризантеми.

4. Класифікація Скотта - в її основі форма суцвіття і складових його квіті та їх розмір.

5. Європейська класифікація - всі хризантеми умовно розділені на 10 класів відповідно до форми суцвіття.

Для того щоб розповісти, описати і дати рекомендації по вирощуванню всіх відомих сортів хризантеми потрібно багатотомне видання. Тому, в цій статті мова піде про найбільш улюблених садівниками видах.

Якими бувають хризантеми?

 • Однорічні - це прості або напівмахрові сорти трьох видів (карінатум, сегетум, коронаріум) зацвітають в червні-липні. Безперервне цвітіння триває до пізньої осені. За виглядом нагадують ромашку, але виглядають більш нарядно. Можуть бути однотонними - жовтими, червоними, бордово-коричневими або кольоровими - з контрастними кільцями. Культура невибаглива, з розряду «посадив і забув». Виключно ефектна в масовій посадці. У поєднанні з чорнобривцями, космеєю або дзвіночками - обов'язковий елемент сільського стилю в ландшафті. Довгий час зберігають свіжість в зрізці. Популярні сорти: «Нівея», «Фламменшталь», «Тетра Комет», «Primrose Gem».
 • Багаторічні -  розрізняють великоквіткові, дрібноквіткові, махрові і прості. Вони відрізняються за термінами цвітіння, забарвленню і декоративністю. Існують види з одиночним стеблом і кущові сорти. Висота рослин від 15 до 150 см. Стійкі до несприятливих погодних умов. Цвітіння тривале - з другої половини липня до моменту установки постійного снігового покриву. Популярні сорти: «Золоте руно», Lollipop pink, Evelyn Busch, Amethyst Yellow, Яблуневий цвіт.

Низькорослі кулясті хризантеми

Незважаючи на величезне різноманіття видів і форм найбільш часто в наших садах зустрічаються саме низькорослі (тип incurve) хризантеми мультифлора. Ці квіти - улюбленці ландшафтних дизайнерів і постійне джерело оптимізму навіть для скептиків.

Кулясті хризантеми резистентні до холоду і мають широку колірну палітру. Вони невибагливі. Однаково добре себе почувають в судовому вазоні, відкритому грунті або на підвіконні. А в солітерній посадці виглядають набагато гармонійніше, ніж в міксбордері.

Візуально це кулястий кущ, усіяний дрібними квітами і листям яскраво-зеленого кольору. Дуже часто цей вид хризантем плутають з бордюрними багаторічними айстрами, які також відрізняються неймовірною красою і морозостійкістю.

Вирощування хризантем в саду у відкритому грунті

Існують універсальні правила посадки до будь-якого виду хризантем.

 • Саджанці висаджують у відкритий грунт в квітні.
 • Ділянка повинна бути добре освітлена. Краща слабокисла реакція грунту.
 • Мінімальна відстань між рослинами - 30 см.
 • У спеку не можна допускати пересихання грунту навколо коренів, так само згубний і застій вологи.
 • Підгодовувати необхідно тільки при посадці і в період вегетації. Використовувати можна перегній, золу, нітрофосфат.
 • Кулевидні хризантеми не потребують обрізки, їх прищипують один раз після появи 3 пари листя. Інші види формують: 

1. вкорочують пагони навесні, для росту бічних відгалужень; 

2. проріджування бутонів, для отримання великого верхнього суцвіття.

 • Після закінчення цвітіння стебла коротшають. Так рослина краще переносить зиму і активніше чинить опір захворюванням.

Посадка хризантем навесні

Багаторічні хризантеми легко розмножуються діленням куща і живцюванням. Розподіл кущів краще проводити на початку весни, краще в кінці березня на початку квітня. Більш пізні терміни призводять до зниження декоративності. Живці відразу висаджують на постійне місце, пізні весняні заморозки їм не страшні.

Щоб отримати живці, матковий кущ викопують і з грудкою землі заносять в тепле світле місце. Коли з'являться молоді пагони (приблизно в квітні) живці зрізають і укорінюють у вологому піску. Через місяць у вас буде готовий до висадки посадковий матеріал.

Догляд та підживлення

Головне правило - хороше освітлення. Тільки при наявності цього фактора хризантема довго і пишно цвіте. Культура не вимоглива до складу грунту, але краще якщо в ньому буде невелика кислотність. Саджанці або живці висаджують по одному, мінімальна відстань між ними 30 см, максимальна 0,5 м.

Підгодовують при посадці використовуючи перегній, коров'як або комплексне мінеральне добриво. Маткові кущі підгодовують на початку вегетації розчином коров'яку. Багаторічні хризантеми - досить вологолюбні, але перезволоження не терплять. У спеку їх потрібно поливати щодня, помірно, лише під кущ, без попадання вологи на листя і квіти. Щоб зберегти вологу, посадки мульчують. Продовжити цвітіння можна, регулярно видаляючи втратили декоративність бутони.

В кінці осені (жовтень-листопад) всю надземну частину зрізають, залишаючи стебла не вище 10 см.

Чому не цвіте хризантема?

Причин відсутності квітів може бути кілька:

· Дуже щільна посадка;

· Низька освітленість;

· Виключно бідний грунт і недолік азоту;

· Перезволоження;

· Хвороби і шкідники.

Ще однією причиною може бути неправильно обраний сорт. Сигналом до початку формування бутонів є скорочення світлового дня, але у різних сортів це відбувається з різною швидкістю. Сорт, який росте на вашій клумюі, може просто не встигнути зацвісти. Безпрограшний варіант - корейські гібридні хризантеми («дубки»). Ці квіти відмінно себе почувають і пишно цвітуть, як в північних, так і в південних регіонах.

Хвороби хризантем

Найчастіше рослина захворює через неправильний догляд.

 • Грибкові захворювання при перезволоженні під час вегетації або при зберіганні;
 • «Удушення» при застоюванні води в грунті, що викликає порушення балансу між вбиранням вологи корінням і випаровуванням надземною частиною рослини;
 • Надлишок або недолік добрив;

Ці причини викликають в'янення, припинення зростання, гниття коренів, відмирання пагонів і бутонів. Виправити становище можна пересадивши рослина на нове місце, дотримуючись потрібну агротехніку.

Біла іржа, сіра гниль, септоріоз та борошниста роса - інфекційні захворювання. Лікування проводиться препаратами міді. Надійним засобом проти шкідників (лугових клопів, кліщів і тлі) будуть системні інсектициди.

Як зберегти хризантеми взимку

Все залежить від клімату. У південних регіонах хризантеми без проблем зимують в грунті. «Дубки» досить холодостійкі, щоб замовити в саду і в більш північних областях. Їх досить вкрити лапником або агроволокном. Але як тільки потеплішає захист знімають, щоб уникнути випрівання.

Головне, про що варто пам'ятати при посадці хризантем в грунт восени, це те що в них повинно бути вдосталь часу для того щоб встигнути вкорінитися до перших морозів. Для цього хризантемам потрібно до двох тижнів. 

Теплолюбні сорти, переважно великоквіткові, викопують і разом з грудкою землі в відрі або діжці зберігають в теплому приміщенні (гараж, підвал). Головне, щоб грунт залишався вологим. Як тільки дозволить погода, рослини повертають на клумбу.


Коментарі
-->