Хоста: особливості посадки та догляду

фото хоста

Дивовижна трав'яниста рослина хоста, про яку спочатку знали лише досвідчені квіткарі, завжди і в різні періоди була окрасою своєї клумби. Серед інших рослин, саме хоста приковувала до себе погляд і утримувала його максимально довго. Чому її популярність не тільки швидко поширювалася по світу, а й охоплювала різні території. Це призвело не до просто популярності рослини як такої, яка спочатку вважалася представником сімейства Спаржових, а потім переведена в інше сімейство – Лілейних, а до його стовідсоткової впізнаваності у світі.

Сьогодні, кому не покажи шикарну культуру з білою окантовкою на листі, її ім'я вимовлять одразу і діти, і дорослі. Як так, і що стало причиною? Ймовірно, всі особливості хости в єдиній комбінації виявилися настільки цікавими для квітникарів, що як експеримент, багато хто вперше спробував включити хосту у свій квітник. Ну а далі (і це зовсім не дивно!) хоста перетворилася на постійного місцевого мешканця. Існує навіть легенда, що хоста, опинившись одного разу в певному місці, вже не покидає його. Звучить гарно, але пересадки ніхто не скасовував. Тому поспішаємо розповісти все те, що знаємо про рослину, привезену в Європу колись і дуже давно з Японії.

Особливості хости

Усі, хто чує слово «хоста» мимоволі замислюється, що воно означає. Насправді воно не потребує дослівного перекладу. Справа в тому, що рослина отримала своє ім'я на честь того, хто її описав. Відомий ботанік Ніколас Хост – це людина, яка була щиро здивована красою рослини. Той, хто взявся виконати свій обов'язок і розповів уперше світу про культуру, яка зустрічається тільки в далекосхідних регіонах. На тих територіях, де достатня для хостів вологість. Адже, якщо інші трав'янисті рослини не дуже добре почуваються поблизу річок, озер, то в даному випадку ситуація інша. Хоста добре почувається якраз таки неподалік боліт і будь-яких інших водних ресурсів. Чому квітникарам слід обов'язково враховувати цю особливість, якщо є бажання висаджувати її у свою клумбу.

Але цікаво не лише це! Слід зазначити, що в Європі на хосту звернуто підвищену увагу з боку не тих, хто мав намір вирощувати рослину. Особливо привабила нестандартна для того періоду рослина флористів. У букеті хоста виглядає ідеально, просто чудово. А це привід для того, щоб за її участю створювати й незрівнянні квітники.

фото хоста

Чи не настав час перерахувати її топові особливості? Отже, хоста виглядає чарівно – це вкотре. Вона має свій власний «стиль», тобто унікальне окантування на листовій пластині – це її ключова характеристика. А ще вона відносно стійка до різноманітних впливів. Якщо їй забезпечити достатню вологість, вона радуватиме дуже і дуже довго. Для хости облаштувати квітник чи клумбу десь на сонячній стороні не обов'язково зовсім. Вона непогано почуватиметься і в тіні. І це є важливою особливістю. Адже інші культури часто дуже вибагливі у пошуках ідеального місця для себе. Тут трохи зупинимо розповідь. Як ви вважаєте, який термін життя хост? Три, п'ять чи максимум 7-10 років? Цілих двадцять років! Тому потрібно лише правильно доглядати рослину, і її краса виявиться майже вічною.

Крім того, хоста дуже сильна, не всі хвороби їй небезпечні. Вона не дуже вимоглива і навіть можна сказати терпима. А ще вона дуже красиво цвіте, і невеликі кольорові дзвіночки, треба сказати, виглядають у поєднання з широким і красивим листям пластиною просто незрівнянно.

Види та сорти хости

Зазвичай, коли мова заходить про квіти, то майже завжди у різних рослин налічується чимало сортів. Що стосується неперевершеної хости, то тут справи трохи інакше. Загалом 20 сортів (і деякі з них лише культивуються) відомі. А це означає, що про топові сорти дуже важливо поговорити.

  • Якщо й називати лідера всіх рейтингів, то, звичайно, перше місце належатиме сорту Hosta albomarginata. Тому самому, який за даними, у Японії вирощувався цілих 150 років. До речі, виходячи їх зовнішніх особливостей сорт і отримав свою назву. У перекладі сорт називається як хоста Білоокаймлена. Якраз та сама «класична», яка дуже добре знайома досвідченим квітникарям. Початківці любителі оригінальних кольорів її теж дуже добре знають, тому що невибагливий у догляді, морозостійкий вигляд кожному припаде до вподоби. Відносно невисокий кущ до 60 см, з гарною білою облямівкою по краях кожного листочка – таку рослину можна назвати незрівнянною чарівністю. Цілком інший виглядає Нosta ventricosa. Фактичні дані підтверджують, що вирощувалась хоста Роздута у 18 столітті. При регулярному поливанні та достатньому зволоженні ґрунту рослина виглядає бездоганно. Красиві майже однакові зелені листи у формі сердець із мереживною облямівкою підкорюють погляди. Високі квітконоси тільки доповнюють загальний вигляд квітки таким чином, щоб вона була завжди концептуальною, центровою прикрасою кожної клумби.

фото хоста

  • Ще один дочірній сорт Нosta ventricosa Ауреомакулата - це трохи інша рослина. Всі сорти подібні один до одного, але їх суміжність не настільки очевидна. У хости Нosta ventricosa листи світлі в центрі, а краї темні. Що, по суті, точно протиставне сотру Нosta ventricosa. Слід зазначити, що ця рослина має високий попит, за рахунок настільки незвичайної парадигми кольорів.
  • Найшикарніша з усіх, хоста Хвиляста. Назва рослини точно ототожнюється з її зовнішнім виглядом. Довгі кольорові листочки мають трохи подовжений вигляд і гладку поверхню. Створюється в такий спосіб ефект хвилі. Саме тому мешканку Японії так і назвали. Темний обідок у листя різнотипний, вигнутий. Дуже зручно, коли назва рослини підказує, що це за сорт і його головні особливості, але так буває не завжди.

фото хоста

  • Хоста Гібридна, ці рослини по праву можуть здивувати своєю різноманітністю. Тут складно побачити єдність щодо кольорів та малюнків. Штучно виведений вид рослин можна вважати непередбачуваним. Доказом є сорти: Hosta Blue Mouse Ears, «Голден Тіара», «Файр енд айс». Кожен сорт настільки яскравий і своєрідний, що має стати прикрасою вашої клумби.
  • Багато квітникарів люблять високі рослини. Саме тому мініатюрні сорти хост швидше за все мало зацікавлять їх. А ось один із найвищих сортів – хоста Висока – це справжня знахідка. Її висота може досягати цілих 100 см. Отже, вона буде дуже помітною і зможе привертати увагу, наприклад, перехожих навіть на великих відстанях.

Вирощування хости

Існує три способи розмноження хости. Кожен із них має як свої переваги, так і деякі складнощі. Фахівці ж переконані, що розподіл куща – одна з найрезультативніших альтернатив. Поговоримо про кожен із них.

Поділ куща

Молоді рослини для процедури не дуже підходять. Ми рекомендуємо, щоб хості було не менше 3-4 років. По-перше, це дозволить зберегти материнську рослину. По-друге, кожна частина материнської рослини буде не такою вразливою. Чи йти на експеримент та, чи ділити молоді рослини, тут вирішувати вам.

Коли робити процедуру? Не раніше кінця серпня і якщо вересень відносно теплий, то на початку дев'ятого місяця року. Як правильно ділити кущ? Все просто, використовуйте гострий ніж, яким ви зможете дуже делікатно поділити кущ на частини. Нерідко досвідчені квіткарі не вилучають кущ із землі, а проводять розподіл безпосередньо в ґрунті, присипаючи місця зрізів живильним субстратом.

фото хоста

Живцювання

Відразу хочемо відзначити, що живцювання - це не вдалий спосіб. Є ймовірність, що він не дасть очікуваних результатів. Але, якщо ви хочете розмножувати свою молоду хосту у такий спосіб, то сміливо можете спробувати. Тільки має сенс зрізати половину листя перед посадкою живця у парник. Для вашого живця слід створити й всі необхідні умови для його розвитку: освітлення має бути достатнім, підійде та ділянка, де є півтінь.

Вирощування з насіння

Не всі люблять один із найдовших за тимчасовими параметрами процес – вирощування хости з насіння. Проте багато хто вважає за краще використовувати саме його для отримання найрізноманітнішого видового асортименту. Тому хочемо розповісти, що є кілька способів прискорити цей процес.

  • Щоб насіння проросло трохи швидше, можна розмістити його в холоді. Стратифікувати посівний матеріал за температури -5 градусів протягом 65 днів.
  • Другий спосіб передбачає використання сучасних складів – стимуляторів зростання. Насіння розміщують у розчинах безпосередньо перед їх висадкою в ґрунт.

Як правильно висаджувати насіння? Як, втім, будь-які інші. Потрібно вибрати місткості для вирощування розсади, підібрати відповідний для рослини ґрунт. Далі посіяти насіння, присипати землею, додатково полити. Зробіть лунки, розмістіть насіння, прикрийте шаром землі понад 1 см. Зазвичай посіви накривають склом чи поліетиленом. Завжди стежте за вологістю ґрунту, неприпустимо, щоб він був пересушеним. Зазвичай ємності розміщують на сонячному боці. Здійснюйте полив із піддону.

Коли висаджувати? Деякі квітникарі наполягають на тому, щоб вже в перший рік висаджувати розсаду хости. Інші ж, переконані, що правильний розвиток рослини можливий лише в тому випадку, коли розсада була переміщена у відкритий ґрунт рівно через рік.

Посадка хости

Якщо й рекомендувати час посадки хости, не раніше середини травня. Річ у тому, що цей процес слід проводити після останніх заморозків. Тобто тоді, коли зниження температури не передбачається. Тому краще не йти на ризики, які можуть негативно вплинути на здоров'я рослини. А ось пізніший період - кінець травня, початок червня або навіть 20-30 числа червня - цей час точно підходить. Використовуйте спосіб перевалки. На першому етапі створіть досить глибоку лунку, розмістіть в ній рослину разом із кореневою грудкою ґрунту. Присипте землею, трохи ущільнивши верхній шар. Дуже інтенсивно полийте вашу хосту.

Зверніть увагу! Дистанція між окремими рослинами може бути різною. Має значення сорт рослини! Для деяких культур достатньо 40 см, а у випадку, наприклад, висадки високих хостів може знадобитися до метра відстані. Тому дуже важливо спочатку не помилитися, щоб потім не травмувати рослини зайвий раз. І щоб кожна окремо взята культура не була «затиснута» до сусідньої.

Догляд за хостою

Якщо спочатку ви дуже старалися і робили все, щоб розсада була здоровою, загартованою та сильною. В цьому випадку вам точно не можна переживати. Догляд за хостом не проблематичний, можна назвати його навіть простим. Тому не варто переживати чи надто хвилюватися. Особливо це стосується тих, хто зважився вирощувати хосту вперше. Якщо ви досвідчений квітникар, тоді ви знаєте про всі особливості її вирощування. Озвучимо правила догляду за хостою.

Розташування та освітлення

Для хост, як і для інших рослин, дуже важливе місце розташування. Тому завжди цікавтеся у якого сорту та які переваги щодо території. Наприклад, ті сорти, які відрізняються контрастністю квітів, будуть «вдячні», якщо ви посадите їх на сонячній стороні. Зовсім інакше і не дуже добре відчуватимуть себе рослини, листя яких відрізняється смарагдовими відтінками. В цілому ж ми не рекомендуватимемо садити хости там, де вони можуть отримати сонячні опіки. Відкрита місцевість може мати негативні наслідки, як і непроглядна тінь. Тому просимо виявити пильність, не жертвувати здоров'ям рослин заради створення, наприклад, шикарно-гарних клумб на територіях без мінімального захисту культур від сонця.

Грунт

Піщаник для хости не підійде точно, як і глинисті ґрунти. Погано підходять для хост і щільні та кислі ґрунти. Тому, якщо ви маєте намір висаджувати хосту, то посадіть її у легкий та нейтральний субстрат. Зовсім непогано хоста почуватиметься й у слабокислому субстраті. Не забувайте про процедуру мульчування ґрунту. Якщо хочете, щоб ваша хоста виглядала ідеально, була здоровою та інтенсивно розросталася, то подібний захід буде запорукою успіху.

фото хоста

Полив

Дощова та відстояна вода – це найкращі альтернативи для поливу хост різних сортів. Краще проводити полив через день, здійснювати його рано вранці. Не забувайте, що вода має бути не холодною, теплою. Враховуйте, що для хости перезволоження небезпечніше, ніж короткочасна посуха.

Добрива

Ви повинні удобрити хосту тричі та на різних етапах її розвитку. Спочатку при висадженні рослини, потім у період її цвітіння. Завершальний третій етап настане тоді, коли ваше хоста повністю відцвіте. Для додаткового підгодовування хости використовуйте добрива:

  • азотні;
  • калійні;
  • фосфорні.

Хвороби та шкідники

Раніше ми говорили про стійкість хости до різноманітних хвороб. Зараз же хочемо звернути увагу на ті, які навіть за такого сильного імунітету, але можуть завдати шкоди рослині.

Філостиктоз – це захворювання, яке для хости становить підвищену небезпеку. Тобто, воно може не просто вплинути на загальний стан здоров'я рослини. Це типове грибкового захворювання. Ознаками того, що рослина заражена, є зміна кольору листя. Якщо ви помітили на них буро-темні плями з безбарвним або сірим нальотом, потрібно вживати заходів. Діяти слід швидко, і головне правильно. У разі необхідно знищити (спалити) рослина. Дезінфікування ґрунту – це обов'язкова процедура.

Так званий Вірус Hosta X – це одна з найсерйозніших хвороб. Найбільш проблематичне те, що ознаки захворювання можуть і не проявлятися протягом кількох років. А це означає, що тільки на момент виникнення пожовтінь, видозміни структури листа можна виявити хворобу. Як показує практика, вірус передається від хворої рослини до здорової, і найчастіше у процес обрізання.

Як позбутися хвороби? Тут є деякі складнощі, оскільки ефективних препаратів не знайти. З вашого боку ви зможете тільки знищити рослини, які вражені. Врятувати весь сад можна тільки видаливши його на достатню відстань від ураженої ділянки.

Щодо шкідників, то тут важливо бути насторожі. Хоста дуже приваблива для слимаків. У період дощів вони з'являються дуже швидко і миттєво з'їдають цілі клумби. Тому потрібно постійно розглядати рослини, щоб виявити недоброзичливців. Дуже небезпечними можуть виявитися коники, гусениці та навіть равлики. Від цих ворогів слід використовувати найефективніші інсектициди.

Часті питання

Попередньо потрібно викопати лунку, розмір якої повинен майже вдвічі перевищувати розмір попередньої. Перед тим, як прикрити коріння землею, потрібно його розправити. Рясний полив після посадки є обов'язковим.
Не всі сорти хости люблять однаково сонце. Тобто, якщо ви розмістите один сорт під прямими променями, а інший у тіні, то загальний гірший стан здоров'я буде у другої рослини. Все інакше у тому сенсі, що є окремі сорти, для яких яскраві промені сонця – це життєво важлива потреба. Наприклад, для сортів Джун Февер, Блю Айворі сонячна територія виявиться дуже доречною.
Багато полив обов'язковий. На дорослий кущ за один полив може йти до 30 літрів води. Досвідчені квітникарі наполегливо радять проводити усі водні заходи виключно до 11 ранку. Вечірній полив заборонено, оскільки він приваблює шкідників.
Висаджуючи хосту, ми рекомендуємо витримувати відстань між рослинами в 50 см. Це граничний мінімум для того, щоб кожна хоста відчувала себе комфортно. Максимальна віддаленість має становити 70 см.
Якщо ви досвідчений садівник, то ймовірно, що вам зустрічалися карликові, мініатюрні хости. Якщо ви тільки починаєте свій шлях, тоді про такі сорти хости ми рекомендували б дізнатися докладніше. Хочемо нагадати, що всього роду налічується 20 сортів.
Коментарі
-->