Герань: вирощування, розмноження та догляд у домашніх умовах

Важко собі навіть уявити, що хтось ніколи не намагався вирощувати герань на своєму підвіконні. Імовірно, що всі інші рослини, можливо, і не були прикрасою вікон будинків і квартир, але відома і улюблена пеларгонія точно одного разу, але з'являлася. Інше питання, чи залишилася вона жити надовго в тому чи іншому приміщенні, чи продовжила людина вирощувати, доглядати і розмножувати рослину… Але факт залишається фактом, гарні герані можна зустріти навіть частіше, ніж фіалки та інші рослини. А значить, що у нас є привід для того, щоб поговорити предметно про шикарну красуню з сімейства гераневих.

Герань фото 1

Особливості герані

Про цю культуру зазвичай квіткарі знають чимало цікавих фактів. Ні для кого не секрет, наприклад, що тільки в кінці 19 століття герань з'явилася в Європі. Навіть школярі точно зможуть сказати, що гарні калачики були привезені з Південної Америки. Ось тільки далеко не кожен, хто вирощує герань обізнаний, чому її називають журавликом. Насправді зовнішній вигляд, а ніщо інше, став приводом для виникнення такої назви. Тільки називають чарівну красуню так не в усьому світі, а лише на територіях Німеччини. В інших країнах прижилися зовсім не такі назви. Але так чи інакше, всі вони пов'язані з тим, що прекрасні квіти герані дуже подібні до журавля. Отже, найпомітніша особливість пеларгонії – це нестандартна форма її чарівних квіток.

А ще широка кольорова гама. Сортів багато, зустрічаються як однорічні, і багаторічні рослини. Але головне те, що кожен сорт є дуже своєрідним і кожен виглядає дуже пристойно. А це в сумі і є приводами для того, щоб, створюючи неповторний власний квітник, наприклад, у саду або вирощуючи квіти на підвіконні. Саме герань, може скрізь і всюди посідати центральне місце. Тому рекомендуємо вивчити широке розмаїття сортів. А далі, підібрати найцікавіші для себе рослини.

Ми ж створили для вас список найпопулярніших сортів із 6 загальновідомих видів, які замовляють частіше за інших, і які зустрічаються буквально всюди.

Види та сорти герані

Якщо ви припускали, що у світі існує сто або трохи більше сортів герані, дозвольте уточнити даний момент. Якщо рахувати в сумарній їх кількості сорти пеларгонії звичайної та лучної, то загальна кількість буде наближена до чотирьох сотень. Якщо ж докладно вивчати асортимент представлених у нашій країні культур з даного сімейства, їх виявиться всього не більше 40. Ми ж хочемо виділити 10 тих сортів герані, які точно не залишать байдужими.

Пеларгонія щитоподібна

Пагони цієї рослини можуть досягати 100 см. Мінімальна їх висота – 25 см. Вони чудово виглядають, якщо помістити їх у горщиках. При цьому саме сорти щитоподібної герані - це відмінна альтернатива для висадки в ґрунт. Форма квіток та кольорова гама досить різноманітні. Один із найвідоміших сортів – Pac Blue Sybil. Чарівні ніжно-фіолетові пелюстки привертають до себе підвищену увагу, коли насичений колір щільного листя надзвичайно добре поєднується з великими квітками.

Пеларгонія щитоподібна фото

Пеларгонія зональна

Відрізняються особливим, унікальним забарвленням, і цим виділяються на тлі інших. Якщо уважно придивитися, то в середині кожної квітки є зона світлого кольору. Вона може бути білою чи не такою яскравою, як пелюстки. Тому окремий вид отримав таку свою назву. Більшість сортів цього виду «видають» цей відомий всім аромат герані. Кількість пелюсток у різних сортів відрізняється.

Популярні сорти пеларгоній зональних:

  • Rosebud Zonal;
  • Tulipe-bud pelargonium;
  • U-dzhyga

Пеларгонія Rosebud Zonal фото

Королівська пеларгонія

Очевидно, що назва виду з'явилася невипадково. Воно символічне, ототожнюється з красою кожного бутону будь-якого сорту. Тому багатьом початківцям-квітникарам саме цей вид подобається з першого погляду і більше інших. Це й не дивно. Річ у тому, що яскраве забарвлення пелюсток: пурпуровий насичено рожевий, багряний. Всі вони мають чудовий вигляд. А тому досить високі, 50 см, пагони рослини користуються високою популярністю. Цікава особливість виду – наявність двох відтінків у квіток. Нижні менш насичені, верхні – дуже яскраві та темні.

Пеларгонія королівська фото

Ангели-пеларгонії

Цей вид можна по праву назвати дуже мініатюрним. Висота рослин не перевищує 30 см. Самі ж квіти невеликі. Зовнішнє дуже подібні до «Братиків». Сорти цієї герані формують ампельні кущі. У цьому полягає відмінність від королівської герані, сорти якої тип зростання мають вертикальний.

Ангели пеларгонії фото

Пеларгонії запашні

Якщо ви хочете завести особливу кімнатну герань, то зупинити свій вибір має сенс на запашних сортах. На тих, які здатні наповнювати повітря персиковим чи квітковим ароматом. Унікальний сорт Candy Dancer, який так відомий своїм ароматом троянди; Gemstone, він наповнить повітря тонким ароматом меліси. Цікаво, що кожен зможе знайти для себе той духмяний сорт, який і даруватиме настрій. Ми ж хочемо, щоб ви звернули увагу на те, що квіти запашної герані невеликі. Рожевий та білий кольори вважаються основними.

Пеларгонія духмяна фото

Унікуми

У різні епохи унікуми використовували як гарні прикраси для квітників знатних осіб. Вони великі та високі, досягають висоти 50 см. Самі ж квіти зовні нагадують королівські, але у деякій нестандартній мініатюрі.

Пеларгонія унікум фото

Вирощування герані

Рекомендуємо почати вирощувати вашу герань саме навесні, а не влітку. І ні з чого іншого, як із процесу щеплення молодої та сильної рослини. Лише здавалося б, що вирощувати герань складно. Якщо захотіти, докласти справи зусилля і не допускати помилок, то результатом ви залишитеся задоволені.

Що потрібно зробити: вибрати чагарник, обов'язково здоровий та відрізати стебло. Зробити зріз на стеблі та прикріпити до нього впритул черешок. Зафіксувати в єдиному положенні стебло та черешок, накрити рослину поліетиленом. Для того, щоб спарювання пройшло успішно і його можна було б вважати вдалим, слід почекати тиждень. Зазвичай за 7-10 днів можна вже говорити про результативність ваших дій.

Розмноження герані

Якщо ви наважилися не просто вирощувати герань, а займатися її безпосереднім розмноженням. У цьому випадку вам не зайвим буде дізнатися про два ефективні способи, які допоможуть збільшити кількість пеларгоній у вашому будинку або ділянці. звернули увагу на те, що квіти запашної герані невеликі. Рожевий та білий кольори вважаються основними.

Вирощування з насіння

Спочатку хочемо звернути вашу увагу на те, що висока якість насіння стане запорукою не тільки рясного цвітіння вашої герані. Річ у тому, що забраний в домашніх умовах матеріал не завжди ідентичний до материнських рослин. Тому буває, що посаджене насіння виростає і перетворюється на рослини, які навіть за кольором не подібні до своїх батьків. Саме тому має сенс купувати посадковий матеріал у надійного продавця. По-перше, це дозволяє отримати гарантію про практично стовідсоткову схожість. По-друге, ви завжди знаєте, що заявлений сорт відповідатиме тому, що ви спостерігатимете за підсумками.

Щодо посадки, то потрібно попередньо підготувати ґрунт. Слід змішати торф, дерен та пісок (річковий). Висівати насіння потрібно на поверхні, трохи присипавши його піском. Місткість слід накрити поліетиленом, але для цього добре підходить і скло. Грунт повинен бути вологим.

  • Є два моменти, на які ми просимо не випустити з уваги:
  • Температура має бути у приміщенні для правильного подальшого розвитку насіння 20-22 °C.
  • Полив слід здійснювати лише з пульверизатора.

Живцювання

У цьому питанні думки різняться: є ті, хто переконаний, що проводити живцювання можна будь-коли, цілий рік у будь-який із періодів. Зустрічаються і ті, хто стверджує про результативність саме весняного живцювання. Вибирати вам!

Головне тільки, щоб живці були сильними та здоровими. Їхня довжина може бути як мінімальною – 5 см, так і максимальною – 7 см. Головне, щоб на кожному з них було 2-3 листочки. Місця зрізів обов'язково присипають деревним вугіллям. Самі ж живці не зберігаються у прохолодному місці. Щонайменше на добу їх слід залишити на відкритому повітрі. Це дозволить їм добре просохнути. Далі ми рекомендуємо зберігати живці в піску, і слідкувати за тим, щоб він не висихав.

Догляд за геранню

Раніше ми говорили про те, що доглядати різні сорти пеларгонії не так складно. Це справжня правда, в чому ви самі точно переконаєтесь. А головне, що всі зусилля дадуть результати. Тому насамперед потрібно навчитися вибирати горщики для пеларгонії та ґрунту.

Полив пеларгонії фото

Вибір горщика та ґрунту

Розмір і форма горщиків може бути будь-який. Немає жодних обмежень. Для герані не підходять надто поживні ґрунти. Річ у тому, що саме підбір такого ґрунту провокує слабке цвітіння, але підвищує зростання зелені. Таким чином, рослина може втратити свій вигляд. Чому слід завжди підбирати неконцентрований субстрат і бути дуже уважними з прикормом.

Освітлення та температура

Є два правила, яким важливо неухильно дотримуватися. Герань – це та рослина, якій яскраве сонце йде лише на користь. Тому півтінь та місця його розташування в тіні йому абсолютно протипоказані. У зимовий період пеларгонії потребують додаткового освітлення.

Полив та зволоження повітря

Оптимальна температура повітря повинна змінюватись від 20 до 25 °C. Полив дуже важливо забезпечити регулярне. Тільки слід виявляти уважність, щоб у процесі поливу вода не потрапляла на листя. Для поливу слід використовувати відстояну воду.

Підживлення

Для отримання тривалого та яскравого цвітіння можна використовувати йодистий розчин. Загалом підходять і готові склади. Важливо здійснювати підживлення не рідше 1-2 разів на місяць.

Зверніть увагу! Для герані органіка не підходить зовсім. Тому такий тип добрив слід обов'язково виключити.

Обрізка

Коли проводити обрізування? Найкраще робити це восени, не навесні! Сміливо підрізайте стебла та видаляйте пагони. Слідкуйте, щоб на стеблах залишалося до 6 листочків. Пагони збережіть для живцювання.

Обрізка пеларгонії фото

Пересадка

Якщо нема потреби, то зайвий раз турбувати рослину немає сенсу. Річ у тому, що герань подібні заходи переносить не найкраще. Тому тільки, наприклад, хвороби можуть стати глобальним приводом для проведення пересадки. У цілому ж 1 раз на рік герань все ж таки допустимо пересаджувати. Робити це потрібно правильно.

Попередньо зволожте ґрунт і переверніть горщик. Притримуйте дуже акуратну рослину. Якщо необхідно трохи постукайте по стінках і дну горщика, щоб вилучити пеларгонію було легше. Проведіть огляд кореневої системи. Далі розмістіть рослину, набутого вами виду, у новому горщику, присипте її кореневу систему землею. Кілька днів тримайте пересаджену герань у темному місці. Не удобрюйте рослину до двох місяців мінімум.

Хвороби та шкідники

Білокрилки та попелиці частіше за інших комах нападають на герань. Останнім часом почастішали випадки, коли павутинний кліщ зазіхає на рослину. Тому ми настійно рекомендуємо придбати ті засоби, які найбільш ефективні в боротьбі з ворогами. Багато хто вдається до допомоги всіляких народних способів усунення комах. Чи підійдуть вони вам, не факт. Тому краще використовувати надійні склади, тим самим, не наражаючи на зайві ризики свою рослину.

Щодо хвороб. Є три приводи, щоби почати турбуватися. Герань може почати сохнути, листя може жовтіти, період цвітіння не настає. Кожна з перерахованих проблем має причини. Важливо дослідити, чому відбувається та чи інша подія. Якщо в деяких випадках достатньо змінити частоти поливу, то є й більш глобальні випадки. Наприклад, якщо сохне не листя, а цілий кущ, то ймовірно має бути іржа. Її потрібно лікувати відразу ж, без будь-яких зволікань.

Ми просимо бути уважними, фіксувати ознаки на ранній стадії їхньої появи. Тому що, вилікувати рослину складніше після часу. А значить при виявленні чогось потрібно відразу ж вживати заходів.

Часті питання

Можна сіяти насіння або зайнятися живцюванням. У першому випадку важливо, щоб посадковий матеріал був якісним та мав максимальну схожість. Можна виконати і живцювання, яке виявиться також результативним.
Важливо дотримуватися основних правил. Потрібно попередньо підготувати ґрунт, змішавши торф та пісок. Слід заздалегідь визначитися з ємністю, в якій розвиватиметься рослина. А ще світло, відсутність протягів і регулярний полив стануть запорукою тривалого цвітіння.
Необхідно дотримуватися трьох умов: здійснювати своєчасний полив, проводити регулярний прикорм (не частіше 1 разу на 20 днів). А ще має значення і місце розташування герані. Пеларгонія дуже любить сонце, чим відрізняється від багатьох інших рослин.
Дослідні квітникарі рекомендують розмножувати герань лише навесні. Але варто звернути увагу, що цей процес у більшості випадків проводиться майже цілий рік. Чому важливіше зрозуміти, не коли саме розмножувати, а скоріше як це правильно робити.
Слід придбати якісне насіння у перевіреного продавця. Підготувати ґрунт, змішавши річковий пісок та торф. Далі визначити, який горщик підходить найкращим чином. І потім вже провести посадку рослини, контролюючи високий рівень освітленості в приміщенні та температурний режим.
Коментарі
-->