Посадка та догляд за жоржинами

Серед численних яскравих квітів у садівників давно користуються популярністю жоржини, що не дивно, адже вони вражають кожного різноманіттям форм та відтінків.

Про жоржини

Жоржини вважаються одними з найчарівніших бульбових рослин з роду Айстрових. Їхні квітки відрізняються різною колірною гамою і бувають різних форм. Цвітіння рослини починається з середини літнього періоду та закінчується з першими осінніми заморозками.

Різновиди та сорти жоржин

Жоржини мають безліч видів та сортів різних відтінків та форм, серед яких виділяють:

  • анемоно подібні (висота куща може досягати 70 см, а його суцвіття діаметром 10 см);
  • півонооподібні (можуть виростати до 120 см);
  • кактусові (мають оригінальні вузькі пелюстки);
  • помпоноподібні (у такого бульбового куща діаметр суцвіть від 5 см і більше, а його висота також може досягати 120 см);
  • декоративні (найбагатший за відтінками пелюсток вигляд).

Вибравши сорт квітки, важливо своєчасно зайнятися його посадкою і правильно доглядати за ним.

Особливості посадки жоржин

Жоржини — культура досить не клопітна в плані посадки та догляду. Щоб посадити таку квітку, потрібно мати певні знання про вибір правильного місця та ґрунту.

Як підготувати бульби до посадки

Підготовку бульб слід розпочати з квітня. Для цього потрібно прибрати в них засохлі коріння та травмовані місця, обробивши пізніше зеленкою. Потім потрібно розсадити бульби у місткості, наповнені торфом чи родючою землею. При цьому слід переконатися, що їхня верхня частина виступає над поверхнею на 2 - 3 сантиметри.

Потім місткість слід прибрати на пару тижнів у добре освітлене та тепле місце. При виникненні бруньок бульби потрібно розрізати частинами так, щоб кожна з них мала бульбу з кореневою шийкою. Безпосередньо перед посадкою в ґрунт потрібно прибрати десятисантиметрові бічні пагони.

Куди посадити

Окрім підготовки бульб, треба підготувати й ділянку перед посадкою. Квітку слід садити на освітленій і захищеній від сильного вітру ділянці. При цьому ґрунт повинен мати поживні речовини, пропускати воду, а також бути дренованим.

Як здійснити посадку у відкритий ґрунт

Саджати рослини у відкритий грунт потрібно наприкінці весни або на початку літа. Поглиблення для квітів повинні перевищувати за розмірами їх бульби приблизно в 3 рази. При цьому після занурення коріння рослини має залишатися ще сантиметрів 5 - 7.

На дно поглиблення слід укласти шар із перегною, а потім засипати шаром ґрунту. Потім в яму потрібно помістити проросле коріння і трохи присипати його землею, залишивши пару сантиметрів стебла на поверхні.

Як доглядати квіти

Догляд за жоржинами не викликає труднощів. Важливо лише дотримуватися частоти поливів, своєчасно вносити підживлення та підв'язувати рослини.

Правильний догляд за рослиною 

Поливати жоржини слід регулярно 1-2 рази на тиждень. Однак при цьому важливо не допускати застою води, щоб коріння квітки не почало гнити. Щоб зберегти рідину в сильну посуху, можна підгорнути ділянку після поливу. При наступному поливанні необхідно буде відігріти стебла, потім полити квітку і знову підгорнути ґрунт.

Вибір добрив

У період активного росту рослини слід вносити підживлення двічі на місяць, використовуючи почергово органічні та мінеральні добрива. При виявленні перших бруньок у квітки, слід удобрювати її калієм та суперфосфатом.

Вибір опори

У жоржин досить крихке, порожнє стебло, яке може пошкодитися при сильних поривах вітру. Саме для цього квіти необхідно підв'язувати до опори.

Правильне обрізання

Якщо ви хочете отримати великі за діаметром суцвіття, необхідно обрізати пагони. Залишайте на кущах не більше 3 стебел. Крім того, необхідно залишати по 1-2 бутони у кожного квітконоса, а також усувати зів'ялі квітки.

Схильність до шкідників

Найчастіше на стебла квітки забираються слимаки, а бутони рослини приваблюють юшка. Щоб уникнути зустрічей з ними, кущі необхідно обробляти відварами з полину або чистотілу щотижня.

Прибирання бульб

Займатися викопуванням бульб рослини потрібно після настання перших заморозків. Потім слід обрізати листя і вкоротити пагони, залишивши лише 5-10 сантиметрів.

Прибирання бульб треба проводити правильно. Для цього слід обкопати рослину з 4 сторін, відступаючи від стебла сантиметрів по 30. Після цього потрібно акуратно підвести вила і викопати рослину разом із земляною грудкою. Потім слід очистити бульби від залишків ґрунту і розкласти їх для просушування.

Правильне зберігання жоржин

Зберігати слід тільки добре просохлі бульби. Якщо ви виявите на бульбах механічні пошкодження, їх потрібно буде усунути, а потім посипати місця зрізів деревним вугіллям.

Зберігати бульби потрібно у приміщенні, яке добре провітрюється. При цьому температура має перевищувати 5 градусів, а рівень вологості — 60 - 70%. Як оптимальне місце зберігання підійде сухий підвал. Крім цього, слід помістити бульби в ящик, насипавши на його дно шар торфу, а також присипати їм зверху.

Поширені питання

Посадку жоржин слід здійснювати у досить освітлене та захищене від сильних поривів вітру місце. Ґрунт при цьому потрібний родючий і пухкий. У кожну вириту яму слід додати фосфор та калій. Поглиблення мають перевищувати діаметр цибулини на 10 см. Крім того, на дно ями потрібно викласти дренажний шар.
Жоржини можна садити у квітні в тих регіонах, де земля вже досить прогрівається до середини весни. До таких місць належать південні області країни.
Період посадки жоржин в Україні залежить від регіону та кліматичних умов. Однак більшість областей садять такі квіти у червні чи наприкінці травня.
Жоржини віддають перевагу багатому перегноєм ґрунту.
Пророщувати жоржини слід в останніх числах квітня або на початку травня.
Навесні слід зайнятися підготовкою бульб жоржин для посадки й проростити їх у теплому та освітленому місці для подальшої пересадки в ґрунт.
Жоржини чудово уживаються разом з гладіолусами, вербеною, декоративними злаками та природними багаторічниками.
Коментарі
-->