Посадка, вирощування та догляд за Алліумом

Алліум, або декоративна цибуля — це невибаглива рослина, яку легко доглядати. Вона дуже ошатно виглядає, має великі суцвіття різної форми (кулястої, віялоподібної або зонтикоподібної) і дрібні зірчасті квітки, що розпускаються з пізньої весни до кінця літа. Квіти бувають відтінків бузкового, рожевого, білого, жовтого та блакитного, а також різних розмірів, від карликових до гігантських. Перш ніж ця рослина з'явиться на вашій ділянці, слід ознайомитися з її характеристиками, походженням, нюансами вирощування та догляду.

Ботанічне опис та характерні особливості

Алліум (Allium) відноситься до сімейства цибулинних. Для них характерні великі суцвіття, високе стебло і гострий аромат цибулі або часнику. Такий запах обумовлений наявністю сполук сірки.

Суцвіття з'являються на прямостоячому стеблі. Висота цих багаторічників різна, але, за винятком кількох видів, ніколи не перевищує метра.

Цибулини кулясті, трохи сплюснуті. Від них починається зовнішня частина стебел.

Листя стрічкоподібне, довге, зазвичай тонке, світло-зеленого кольору.

Цибулинні квіти вирощують також на зріз для створення елегантних композицій, живих і сухих букетів.

Суцвіття можуть бути кулястими, віялоподібними або зонтикоподібними. Вони містять дрібні зірчасті квіти, що розпускаються з кінця весни до кінця літа. Зазвичай квіти пофарбовані у відтінки фіолетового, рожевого, білого та жовтого.

Деякі види алліумів можуть надавати неприємного смаку молоку тварин, які їх їдять на пасовищах.

З нектару Allium Cepa можна зробити мед. Цей сорт є також основою для виготовлення гомеопатичних засобів.

Різні види алліумів, якщо їх висадити між трояндами, здатні відлякувати від них попелицю.

Великі різновиди часто садять у місця, де вони найбільш красиво виглядають у групі. Вони підходять як для натуралістичного саду, так і для структурованих композицій, наприклад, у поєднанні з живоплотом із стриженого самшиту.

Різновиди та сорти

Рід Allium налічує понад тисячу видів. В основному вони поширені у північній півкулі. Звичайний часник, цибуля також належать до цього роду і відомі тим, що використовуються в кулінарії.

Але є види зі своєрідними суцвіттями, які вирощують в основному через декоративні властивості:

 • Stipitatum;
 • Sphaerocephalon;
 • Siculum ssp Bulgaricum;
 • Scorodoprasum Art;
 • Schubertii;
 • Schoenoprasum Forescate;
 • Roseum;
 • Red Mohican;
 • Purple Sensation;
 • Powder Puff;
 • Pink Jewel;
 • Paradoxum var. Normale;
 • Ostara;
 • Oreophilum;
 • Nevskianum;
 • Neapolitanum;
 • Moly;
 • Mars;
 • Karataviense;
 • Jeannine;
 • Hair;
 • Globemaster;
 • Gladiator;
 • Cowanii;
 • Christophii;
 • Carolinianum Rosy Dream;
 • Basalticum Silver Spring;
 • Azureum;
 • Atropurpureum;
 • Amplectens Graceful Beauty;
 • Amethystinum Forelock;
 • Ambassador;
 • Altissimum Goliath;
 • Aflatunense;
 • Ivory Queen.

Купівля якісного посадкового матеріалу цих сортів дозволить вам без проблем виростити дивовижні алліуми на своїй ділянці.

Рекомендації з посадки декоративної цибулі

Культивування алліуму дуже просте, його цибулини ідеально підходять для вирощування у відкритому ґрунті.

Посадка повинна проводитися на сонячному місці. Але при цьому цибулини пристосовуються до обраної ділянки навіть у найхолодніші місяці, оскільки не бояться низьких температур. Декоративна цибуля росте на будь-якому грунті, якщо вона добре дренована, проте краще уникати занадто щільних і надмірно вологих ґрунтових сумішей.

Алліум слід висаджувати восени на глибину, яка вдвічі перевищує розмір посадкового матеріалу. Цибулину з коренем внизу і верхівкою, що дивиться вгору, потрібно засипати неглинистим ґрунтом, а потім зволожити.

Після закапування рекомендується не турбувати посадки до весни, коли починає проростати частина листя, а потім стебло та квітка.

Висадка в контейнер

Також декоративну цибулю можна успішно вирощувати у горщиках. У цьому випадку необхідно вибрати місткі та глибокі контейнери, особливо для великих видів. Однак намагайтеся вибирати нижчі сорти.

Цибулини досить міцні, тому не потрібно турбуватися про те, що ви пошкодите їх при посадці.

На дно контейнера викладіть дрібний гравій або перліт. Що стосується грунтосуміші, її склад не важливий, головне забезпечить хороший дренаж. Сформуйте поглиблення, удвічі більше діаметра цибулини. Висадити цибулину потрібно таким чином, щоб не ущільнювати надмірно землю.

Терміни посадки

Можливі дві дати — весна та осінь. В останньому випадку висадку проводять приблизно за 6 тижнів до очікуваного приходу заморозків. Якщо ви вирішили садити навесні, то це можна зробити після того, як мине загроза заморозків.

Як доглядати за алліумом

Доглядати декоративну цибулю нескладно. Вона морозостійка і не любить лише надлишку вологи.

Режим поливу

Allium переносить дощ та заморозки. Але в період цвітіння слід добре поливати рослину, особливо в посушливу погоду.

Цибулини не виносять надлишку води і досить легко загнивають, тому поливають рослини досить помірно і часто. Культура не висуває вимог до типу води, добре переносить водопровідну воду, хоча найкорисніше дощова. Під час цвітіння рослини в жодному разі не можна обприскувати водою, інакше квіти набудуть непривабливого вигляду.

Коли та як вносити підживлення

Через свої великі розміри рослина потребує досить великої кількості добрив. Щовесни навколо алліуму варто розкидати компост, а потім підгодовувати рослини 3-4 рази протягом вегетаційного періоду. Завдяки цьому розвиватиметься не «цибулина», а листя та квітки.

Які добрива використовувати

Для підживлення можна застосовувати або натуральний компост, або біогумус природного походження, але добре підійдуть і мінеральні добрива з високим вмістом поживних речовин у формі, що засвоюється. Підходять усі добрива, призначені для декоративних садових рослин.

У період росту особливо важливо підгодувати декоративну цибулю багатокомпонентним добривом.

Захворювання, що вражають алліум

Декоративна цибуля — витривала рослина, стійка до шкідників та хвороб.

Але при несприятливій погоді або неправильному догляді алліум може уражатися грибковими недугами, такими як несправжня борошниста роса та шийкова гнилизна. Щоб забезпечити здоров'я рослин, слід уникати надлишку вологи.

Більшості паразитів не подобається аромат цих рослин. Саме алліум використовують для посадки біля підніжжя розаріїв, щоб запобігти появі білої плісняви. Проте іноді рослини пошкоджуються мухою цибулі, міллю і павутинним кліщем. Для боротьби з ними обробіть рослини розчином хлорофосу або використовуйте золу, торф.

Розмноження декоративної цибулі

Рослини містять нектар, тому запилення забезпечується, зокрема, бджолами та осами.

Запліднення відбувається як шляхом запилення квіток, так і поділом ніжки (як правило садове розмноження), а також за допомогою адвентивних бруньок, що розташовуються в області суцвіття і між підземними цибулинами.

Розмноження можна проводити восени або навесні шляхом вилучення та поділу на дрібніші частини цибулин, що утворилися навколо основної цибулини. Їх необхідно після поділу пересадити в землю та полити.

Після того, як рослина відцвіла, суцвіття слід видалити, щоб не допустити утворення насіння, що у свою чергу послаблює цибулину. Нестача алліуму полягає в тому, що його листя швидко відмирає влітку, коли він перебуває в повному розквіті.

Також можливе розмноження насінням. Цей спосіб рідко практикується, оскільки тоді цикл розвитку займе більше часу. Вирощування декоративної цибулі в такий спосіб починається з посіву насіння на грядку або горщики. Деякі квітникарі вирішують посіяти насіння на постійне місце пізніше. Отримані в такий спосіб екземпляри не зацвітуть до другого року вегетації. Вони не завжди ідентичні материнській рослині.

Рекомендації від фахівців Matla-Flowers

Оригінальна форма суцвіть алліуму інтригує багатьох любителів декоративних рослин. Експерти магазину Matla-Flowers відзначають, що його легко можна виростити у себе на ділянці, дотримуючись важливих порад:

 1. Забезпечте рослині родючий, слаболужний, помірно вологий і добре дренований грунт.
 2. У посушливе та спекотне літо не забувайте регулярно поливати рослини.
 3. Цибулини не потрібно щороку викопувати. Однак через кілька років рекомендується їх викопати та замінити ґрунт або пересадити цибулини в інше місце. Великі екземпляри висаджуйте в ґрунт восени (краще у вересні).
 4. Алліум, будучи декоративним чагарником, потребує обрізки. Ця процедура є найкращим способом продовжити цвітіння та збільшити кількість квіток. Насамперед, на постійній основі видаляйте суцвіття, що загнили, — це стимулюватиме цибулю до утворення нових квіток.

Як бачите, дотримуючись простих правил, можна досить легко виростити у себе на ділянці дивовижні алліуми та милуватися великими суцвіттями протягом усього сезону.

Поширені питання

Декоративну цибулю можна розмножити трьома способами. У садівництві найчастіше застосовується метод розмноження цибулинами. Також практикується розподіл цибулин на дрібніші частини, що утворилися навколо основної цибулини. Найскладнішою методикою вважається розмноження насінням. Крім того, отримані цим способом екземпляри не завжди ідентичні материнській рослині.
Декоративний лук може не розпуститься, якщо йому не вистачає тепла в літні місяці, щоб закласти квіткову бруньку. Ще одна причина цього прикрого явища — природний поділ цибулини рік у рік. Вона поступово дрібніє, що також не сприяє цвітінню.
Алліум пересаджують з вересня по листопад і до грудня, доки земля не промерзне. Ґрунт має бути водопроникним, а місце — сонячним. Завдяки морозостійкості вони не загинуть від низьких температур.
Викопані цибулини необхідно очистити від землі та зберігати у паперовому пакеті у темному та сухому місці, наприклад, у льоху чи гаражі, до жовтня.
Насіння можна висівати навесні чи восени. Насіння можна отримати з відцвілих квіток. Посів проводиться в лотки, заповнені сумішшю піску та компосту. Зберігайте лотки у затіненому місці. Насіння проросте протягом трьох місяців. Сіянці слід пікірувати на добре освітлені пасма.


Коментарі
-->