Аквилегія: види, вирощування, догляд

Дивовижна рослина із сімейства Лютикових, аквілегія зачаровує своєю красою. І, нехай навіть більшість сортів мало схожі на лютики, краси та витонченості у них не відібрати. Саме тому квіти прикрашають різні клумби і навіть величезні міські квітники. У зв'язку з чим ми хочемо звернути особливу увагу на багаторічні рослини, які мають здатність розвиватися і розмножуватися практично скрізь. У дикій природі вони зустрічаються ніде крім, як у північній півкулі світу.

Особливості аквілегії

Отже, чим же так привертають до себе увагу квіти і які їх унікальні особливості перетворюють квітку на одну з найпопулярніших у світі.

Почнемо з головного, з того, що зовнішній вигляд кожної окремої квітки незрівнянний. Саме так би описав рослину співає, флорист чи художник. Насправді, краса повністю залежить від будови рослини.

Бутон складається з п'яти акуратних, майже ідентичних один до одного пелюсток, трохи підкручених. У деяких сортів зустрічаються загнуті пелюстки або й зовсім прямі. Складна будова бутону дозволяє навіть недосвідченим квітникарам розпізнати квітку. Трохи загострені чашолистки розташовані під пелюстками, створюють враження максимальної об'ємності бутону. Вони ж і вводять в оману, а також є ключовою особливістю квітки. Але не тільки це дозволяє серед усієї різноманітності сімейства дізнатися дивовижний рід.

Якщо дуже уважно придивитися, то у лійках пелюсток куща можна помітити крапельки води. Дане явище невипадкове, а, скоріше, закономірне. І це стало приводом для того, щоб чарівна аквілегія в різних регіонах набула свою другу назву – Aqua.

Колірна унікальність прихована у двоцвітті рослини. Дуже часто зустрічаються зовсім несподівані відтінки пелюсток та чашолистків в єдиному тандемі. Як такої закономірності немає, можна лише говорити про варіативності. І вона, до речі, дуже високо оцінюється квітниками, професіоналами та любителями.

Види аквілегії

Рід аквілегій різноманітний, і загалом він включає понад 102 види. Деякі з них трапляються вкрай рідко, і лише в дикій природі. Є, звичайно ж, і ті, які можна просто купити та вирощувати на своїй ділянці. Ми хочемо продовжити розмову про найпопулярніші серед усіх видів цих культур. Про ті, які протягом багатьох років були і залишаються найулюбленішими трав'янистими рослинами квітникарів із різних куточків нашої планети.

Аквілегія сибірська

Дивовижна рослина, висота якої досягає 70 см. При цьому значення варіюється і може коливатися від 50 см. Привертає увагу чималий розмір бутонів, який дорівнює 7 - 11 см. Цвіте сибірська аквілегія з кінця весни до першого осіннього місяця. Виглядає квітка бездоганно, її бутони мають насичене пурпурове забарвлення у різних його варіаціях.

Аквілегія гібридна

Цей вид включає чималу різноманітність різних сортів. Головна їхня особливість - це висота рослини, яка варіюється від півметра і досягає одного метра. А також широка кольорова гама. Саме тому такі види, як, наприклад, Barlow Black, Star, Winky особливо цікаві для квітникарів. Адже вони знаходять собі місце практично на кожній ділянці, на кожній клумбі. Не помітити їх складно, оскільки найчастіше вони є центровим елементом квітника. При цьому вони мають дивовижну особливість - рослини 50, 60 см у висоту досить непогано комбінуються з квітами інших видів з інших сімейств.

Аквілегія махрова

Один із гібридних сортів відрізняється своєю декоративністю. Яскраве забарвлення та двоцвіття є ключовими особливостями 70-ти сантиметрової рослини. Махрова аквілегія нерідко використовується для створення популярних альпійських гірок, як і ще один вид - Aquilegia flabellata.

Аквілегія віялоподібна

На відміну від свого аналога аквілегія віялоподібна – це мініатюрна рослина. Висота цього виду мінімальна - всього 20-30 сантиметрів. Морозостійкі сорти цього виду, Blue angel та Cameo F1 з невеликими бутонами виглядають дуже феєрично, створюючи враження дивовижної об'ємності.

Аквілегія канадська

Сама назва види вже точно вказує на територію розповсюдження. Популярна рослина у південних провінціях країни, де аквілегія прикрашає не лише сади, квітники, а й міські клумби. Висота рослини сягає 30 см, це максимальне значення.

Вирощування аквілегії з насіння

Виростити чарівний водозбір із насіння не складе труднощів, якщо ви дотримуватиметеся рекомендацій. Справа в тому, що цей процес складається з різних етапів, і кожен із них не можна порушувати. Тому, якщо ви хочете виростити свою дивовижну рослину з насіння, вам знадобиться докласти максимум зусиль. А тому, щоб трохи спростити завдання, ми рекомендуємо купувати готове насіння.

Зверніть увагу! Якщо ви маєте намір збирати насіння самостійно, важливо не допустити змішування видів. Для цього необхідно спочатку висаджувати рослини на великій відстані одна від одної. Сортова чистота насіння – це запорука чудового врожаю.

Отже, коли насіння у вас вже є, саме час вирішити, куди ж ви їх висаджуватимете. Обидва варіанти доступні: ви можете посіяти насіння у спеціальні розсадні ящики або безпосередньо у ґрунт. Проводити посів можна восени, навесні.

  1. Після процедури стратифікації слід підготувати ємності та субстрат.
  2. Далі необхідно розсіяти насіння, трохи прикривши його землею.
  3. Щоб процес пророщування не затягувався, слід розмістити ємності у теплому приміщенні. Важливо не забути закрити ємності склом або плівкою.
Зверніть увагу! На схожість насіння істотно впливає їхній вік. Саме тому не рекомендується купувати “доросле” насіння старше 1 року.

Посадка аквілегії у відкритий ґрунт

Раніше ми обговорювали той момент, що посадка може проводитись як восени, так і навесні. Хочемо докладніше розповісти про те, чому саме перед зимою досвідчені квіткарі намагаються розмістити насіння в ґрунті.

Тут важлива так звана “загартування”. У ґрунті насіння швидше “освоюється”, стає менш схильним до різноманітних впливів. І вони ж, до речі, дають чудові врожаї та якісне цвітіння рослини. А значить важливо дотримуватися правил і підказок, щоб не допустити тих чи інших помилок.

Отже, слід попередньо замочити насіння та підготувати територію. Далі слід розмітити квітник таким чином, щоб відстань між лунками була до 9 см. При цьому слід робити лунки у ґрунті глибиною щонайменше 1,5 сантиметра, максимально – 2 сантиметри. Присипаються, висаджене в ґрунт насіння, сумішшю землі та піску.

Вирощування розсади аквілегії

Як показує практика, висаджування насіння у відкритий ґрунт передбачає лише до 60% їх схожості. Якщо проводиться вирощування розсади з насіння в домашніх умовах, то тут результати кращі, до 90%.

Слід проводити процес стратифікації. До 6 тижнів насіння аквілегії витримується у холодильнику. Тимчасовий період може змінюватись від 4 місяців до 6.

Зверніть увагу, що можливий інший варіант: ви можете містити насіння в холодильнику, розмістивши його в ємності, змішавши насіння із землею.

Висаджування насіння в ємності - це нескладний процес. Головне лише забезпечити оптимальні умови для вирощування якісної розсади. Ми рекомендуємо утримувати ємності у світлому та прохолодному місці, де температура не перевищує 19 градусів.

Розмноження аквілегії

Ймовірно, вибираючи для своєї клумби багаторічну рослину, ви цікавилися, наскільки простим буде її розмноження. І щодо аквілегії складнощів не виникне. По-перше, вона чудово розмножується самосівом. По-друге, що розподіл куща, що живцювання – це процеси не найбільш проблематичні. Опишемо кожен із них.

Поділ куща

Цей спосіб використовують дуже рідко. Пов'язано це з тим, що коріння розміщується дуже глибоко, тому нерідко травмується вся система. Тим не менш, за певних обставин або, наприклад, для збереження сорту метод використовується. Наприкінці осені або на початку весни кущ повністю вилучають із ґрунту, очищають коріння. Роблять зріз на висоті 5-7 см. Стрижень поділяють уздовж на дві рівні половини, після чого розміщують у ємності з ґрунтосумішчю.

Живцювання

Цей процес слід проводити лише навесні. І дуже важливо не просто відокремити молоді пагони, а зробити це безпосередньо тоді, коли на них почнуть розкриватися перші листи. Дуже бажано живцювати пагони разом з частиною материнської рослини з додатковою обробкою стимулятором.

Догляд за аквілегією

Освітлення

Промені яскравого сонця можуть висушити листя і бутони, коли тініста територія може істотно зменшити розмір бутонів. Тому рекомендовано дуже уважно вибирати місце для висаджування аквілегії. Територія має бути помірно освітленою, світло має бути розсіяним обов'язково.

Грунт

Для досягнення бажаного результату слід висаджувати аквілегію (всі сорти) у пухкий, дуже легкий ґрунт.

Пересадка та омолодження

Будь-яка зміна розташування рослин можлива тільки до досягнення нею віку до 1,5-2 років. Після аквілегію пересаджувати надто проблематично, тому що відбувається поглиблення кореневої системи. Тому єдине, що ми можемо порадити – це оновити верхній шар ґрунту, коли рослина досягне п'ятирічного віку. А через більший часовий період – замінити дорослі рослини молодняком.

Полив

Для аквілегії ідеальний помірний полив. В основному вона бере вологу із проточних вод та дощів.

Добриво

Не слід забувати, що своєчасний та регулярний прикорм – це те, що суттєво впливає на здоров'я рослини та її розвиток. Тому слід подбати про те, щоб щовесни обов'язково вносилося добриво. А крім цього, удобрення ґрунту перегноєм – це також необхідний захід.

Обрізка

Квітники люблять і шанують аквілегію за простоту догляду в тому числі. А це означає, що аквілегія не вимагає як такого формування куща. Єдине, що допоможе рослині зберегти життєві сили – це своєчасне обрізання відцвілих бутонів.

Догляд після цвітіння

Наприкінці сезону слід видалити всі бутони та стебла до прикореневої розетки безпосередньо. Відходи спалити, але не забути зібрати насіння, яке ви зможете згодом використати.

Шкідники та хвороби

В цілому різні сорти аквілегії вважаються досить стійкими до різноманітних хвороб і шкідників. Більшість проблем швидше пов'язані з помилками у догляді. Тому, якщо ви помітили зміни кольору рослини або виявили інші очевидні ознаки хвороб, потрібно відразу ж реагувати.

Найбільш поширеними серед усіх є:

  1. кореневий пил;
  2. іржа;
  3. мучниста роса.

Тому ми рекомендуємо при виявленні фактів негайно видаляти усі уражені частини рослини. Крім цього, допомогти позбутися недуги можуть як спеціальні препарати, так і обробка рослин розчином рідкого мила.

Якщо ви помітили місцями білястий наліт, то він свідчить про розвиток борошнистої роси. Її позбутися трохи проблематичніше, але теж можна. Колоїдна сірка найефективніша проти хвороби.

Що стосується шкідників, то для аквілегії найнебезпечнішими є круглі черви. Через них у більшості випадків знадобиться пересаджувати рослини на іншу територію. Павутинні кліщі та попелиці зникнуть, якщо обприскати кущі аквілегії інсектицидами.

Коментарі
-->