Фрезія: посадка та догляд

Фрезія – рід трав'янистих рослин, що належать до сімейства ірисових. Вони можуть стати окрасою будь-якого саду, інтер'єру чи букету. Флористи часто використовують ці чудові квіти при складанні букета нареченої. Але початківцям та досвідченим садівникам слід враховувати складність вирощування та особливі вимоги цих рослин – вони дуже чутливі до кліматичних умов. Якщо ви добре подбали про саджанці, фрезії неодмінно віддячать вам рясним цвітінням.

Знайомство з фрезією – красивою, але примхливою рослиною

Про естетичну цінність культури свідчить той факт, що вона поширилася по всьому світу з однієї ділянки — Мису Доброї Надії у Південній Африці. Квітка швидко стала відома у всьому світі і завоювала популярність як декоративна рослина.

Головною окрасою фрезії є великі дзвонові квітки, зібрані на верхівці прямостоячого стебла. Пагони можуть досягати висоти 20-30 см. Листя тонке довге, довжиною приблизно 15-20 см і шириною 1-1,5 см. Суцвіття односторонні і радують різноманітністю фарб. Вони з'являються на пагонах влітку, у червні чи липні.

Квітоноси виростають з підземної яйцевидно-конічної бульбоцибулини, яка може залишатися в саду з весни до осені.

Фрезія вимагає багатьох процедур догляду, проте вражає своїми фарбами, завдяки яким сад оживає. Також вона має інтенсивний солодкий аромат, тому рекомендується садити її біля будинків, терас, балконів та альтанок.

Квіти підходять також на зріз для створення букетів і квіткових композицій.

Відова та сортова різноманітність

Квіти фрезії бувають двох типів: одиночні чи повні. Крім того, вони бувають простими чи махровими. Самі пелюстки представлені в широкій гамі кольорів, так що вибір великий. Фрезії можуть бути білими, жовтими, червоними, фіолетовими, ліловими, помаранчевими, рожевими або синіми. Пелюстки деяких сортів можуть бути витончено «штриховані».

Ще нещодавно у наших широтах ці квіти можна було знайти лише у зрізаному вигляді у квіткових оранжереях. Причина полягала в тому, що вони дуже вимогливі та примхливі. Широке поширення у присадибному садівництві набули гібридні сорти. Ці нові різновиди можна вирощувати у відкритому грунті в наших кліматичних умовах. Для культивування в саду або будинку, крім інших, пристосовані такі популярні сорти:

 1. Суміш Проста –це поєднання квітів різних насичених фарб. Рослини невисокі - 20-30 см, одинарні.
 2. Суміш Махрова – має махрові квітки і може бути різного забарвлення: білого, жовтого, рожевого, синього, червоного. У висоту досягають 20-30 см.
 3. Double yellow — чудовий жовтий різновид, що досягає у висоту 20 - 30 см.
 4. Double white — білий сорт з красивими махровими суцвіттями діаметром 5 - 6 см.
 5. Double red — яскрава червона красуня стане гідною прикрасою вашого квітника.
 6. Double pink — рожевий вид, що досягає 35 см заввишки і на одному квітконосі утворює до 12 квітів.

Купівля якісного посадкового матеріалу цих та інших гібридних сортів дозволить вам без проблем виростити розкішну фрезію у своєму саду чи будинку.

Особливості вирощування

Вирощування фрезії у саду — справа непроста. Квіти вимогливі і дуже чутливі до вітру, холоду та перепадів температури. Під час росту важливо зміцнювати рослини багатокомпонентним добривом та не перезволожувати ґрунт.

Потрібні умови для успішного розвитку

Фрезії потребують велику кількість світла і найкраще ростуть при помірній температурі (близько +15…+17°C). На ранній стадії розвитку вони не люблять зайвої спеки, особливо у відкритому ґрунті (температура ґрунту не повинна бути вищою за +17°С). Не переносять вони і холод (температура не повинна опускатися нижче +6 ° С). Тому зловити правильний момент для посадки в саду є одним із ключових факторів успіху вирощування.

Ви також можете посадити фрезію в горщик ранньою весною і поставити її в прохолодне та світле місце (наприклад, у гараж, підсобне приміщення тощо). У квітні чи травні слід перенести їх у сад.

Для фрезії важливо підібрати не тільки тепле, сонячне та захищене від вітру місце, а й родючий, гумусований, водопроникний і злегка вологий ґрунт з нейтральним або лужним рН. Рослини дуже погано переносять як посуху, так і затоплення, тому поливати їх потрібно регулярно, але помірно протягом усього сезону.

Як виростити фрезію в саду

Щоб отримати квіти у липні та серпні, цибулини висаджують у ґрунт одразу після перших заморозків. Бульби також висаджують у квітні до початку травня, заздалегідь орієнтуючись на прогноз погоди (після посадки їх слід захистити від заморозків). У цьому випадку ви отримаєте пізніший врожай наприкінці серпня та вересні.

Приймаючи рішення про вирощування даної рослини у відкритому ґрунті, потрібно пам'ятати, що в нього досить специфічні вимоги і тільки при їх дотриманні вони цвітуть рясно. У природі фрезії протягом року проходять два періоди: сухий та спекотний, а також прохолодний та вологий. Перший – це період спокою, а другий – коли рослини починають розвиватися та цвісти. Цей природний життєвий цикл повинен направляти вас, допомагаючи забезпечити посадкам правильні умови для зростання.

Якщо на вашій ділянці немає підходящого ґрунту, ви можете підготувати його самостійно. Сформуйте неглибоку яму (близько 10 сантиметрів), заповніть її компостом, перегноєм, глинистою землею та піском. Така суміш дозволить одержати водопроникний субстрат, здатний утримувати необхідні мінерали. Після досягнення нейтрального або слабокислого рН (6,0-7,2) можна зробити висновок, що ділянка підготовлена ​​для вирощування садових фрезій.

Правила посадки

Фрезію частіше розмножують цибулинами. Здорова бульбоцибулина має бути світло-бежевого кольору. Помістіть її в лунку на глибину 3-5 см, при цьому відстань між посадками не повинна бути менше 10 см. Посадженим таким чином рослинам буде де розроститися.

Особливі сорти можуть формувати високе стебло і вирости до 45 сантиметрів. Різновидам з вищими квітконосами будуть потрібні опори.

Догляд за рослинами у відкритому ґрунті

Щойно рослини приживуться і почнуть формувати квіткові пагони, вони стануть менш чутливими до підвищених температур, тому зможуть цвісти все літо. У цей час основними доглядовими процедурами мають бути полив, підживлення, прополювання та мульчування.

Кожен три тижні можна використовувати багатокомпонентне добриво для зміцнення. У ґрунті не повинно бути високої концентрації солей, однак він повинен містити мікроелементи. Після появи перших бутонів треба годувати двічі з інтервалом у 10 днів.

Важливим питанням є прополка, яку слід проводити дуже обережно. Важливо не пошкодити неглибоке коріння рослин.

Після закінчення цвітіння фрезію можна полити висококалійним добривом. Це дозволить одержати великі цибулини, які доживуть до наступного року. Субстрат має бути засипаний родючим водопроникним ґрунтом, оскільки коріння повинно мати доступ до кисню.

Ця квітка не зимує в землі, тому цибулини слід викопати з землі до жовтня і зберігати до наступного сезону в теплих умовах з підвищеною вологістю (+10…+15°С). Закладати на зберігання їх потрібно очищеними та висушеними.

Захворювання та шкідливі комахи, що вражають фрезію

Садові фрезії частіше уражаються різними хворобами, ніж шкідниками:

 1. Грибкові захворювання (фузаріоз, парша). При фузаріозі жовтіють і в'януть листя, відмирають стебла. З цією небезпечною недугою можна впоратися спеціальними фунгіцидами. Парша вражає переважно бульби, вони покриваються темними плямами та гниють. Хвороба може поширитись на інші екземпляри, тому заражений саджанець слід викопати.
 2. Сіра гнилизна загрожує фрезії при подачі занадто великої кількості води. Листя та пагони покриваються жовтими плямами, які згодом загнивають. Також є сірий наліт. Гнилину можна вилікувати фунгіцидами.
 3. Віруси можуть провокувати некроз квіток та листя. Від заражених екземплярів краще позбутися.

Шкідниками, що зустрічаються на фрезії, є попелиця, павутинний кліщ, білокрилка, трипси. Цих шкідливих комах неважко виявити під час огляду. У боротьбі з ними слід обробити рослини інсектицидами.

Культивування в домашніх умовах

Фрезії також можна вирощувати вдома у горщиках або контейнерах. У таких умовах легше задовольнити їх вимоги.

Посадка

У квітковий горщик цибулини можна посадити:

 • ранньої осені, тоді вони зацвітуть у травні;
 • у лютому чи березні — квіти мають з'явитися влітку (червень/липень).

Потрібний родючий, гумусний, напівпроникний грунт з рН від 6,5 до 7,2.

Схема посадки така:

 1. Насипте ґрунт у великий довгий квітковий горщик (30 см).
 2. Саджайте здорові, міцні бульби з інтервалами, щоб вмістилося максимум 10 цибулин.
 3. Висаджуйте цибулини на глибину 5-6 см.

Якщо посадити фрезії восени, цибулини вкоріняться за зиму. Важливо, щоб контейнери з ґрунтом та цибулинами розташовувалися у світлому, але прохолодному приміщенні (оптимальна температура +8…+10°С) протягом кількох тижнів після посадки.

Догляд за фрезією в горщику

Коли формуються квіткові бруньки, температура має бути в межах +12…+14°С. Однак слідкуйте за тим, щоб субстрат не був надто теплим або надто сухим.

У період від росту до цвітіння фрезію необхідно регулярно поливати, стежачи за тим, щоб субстрат був достатньо вологим. Використовуйте відстояну воду, намагаючись не намочити листя. Після того, як фрезія відцвіла, полив слід скоротити.

Горщикові квіти вимагають підживлення в період зростання. Добриво, багате на калій, кожні 4 тижні буде найкращим рішенням.

Коли фрезія у горщику відцвіте, обмежте полив і повністю припиніть його через кілька тижнів. Дочекайтеся, поки рослина в горщику сама почне скидати листя, потім вийміть бульби з землі. Їх слід очистити від наземних частин, просушити та зберігати в сухому місці при температурі +15…20°С. Бульби бажано скласти у дерев'яну скриньку.

Поради від фахівців Matla-Flowers

Експерти магазину Matla-Flowers відзначають, що прекрасні фрезії можна виростити у себе в саду або вдома, якщо створити для них комфортні умови та дотримуватись низки рекомендацій:

 1. Ваше знайомство з фрезіями має початися з купівлі якісних бульб. Найкраще для вирощування підійдуть великі здорові екземпляри, куплені у надійному перевіреному магазині. Завдяки цьому ви будете впевнені, що вони правильно підготовлені (оброблені від хвороб та шкідників) і не завдадуть нам великих проблем при вирощуванні.
 2. Також при купівлі варто поцікавитися, чи були бульби підготовлені заздалегідь, тобто чи піддавалися вони спеціальній обробці із застосуванням різних температур, завдяки чому вони раніше і рясніші зацвітуть при висадці в грядку.
 3. Місце, де вони розвиватимуться квіти, має бути сонячним захищеним від вітру. Культура у півтіні демонструє набагато гірші результати.
 4. Пам'ятайте, що фрезія чутлива до нестачі води, тому в період вегетації обов'язковим є регулярний ранковий полив. Погано вона реагує і на перелив ґрунту.
 5. Коли завершиться період цвітіння, листя почне поступово засихати (кінець вересня — жовтень). Бульби слід викопати, очистити та просушити у теплому місці, а потім зберігати протягом зими. Однак правильне зберігання бульб вимагає особливих процедур і в аматорських умовах може дати збій, тому бажано щороку купувати нові саджанці.

Незважаючи на труднощі, пов'язані з вирощуванням фрезій, при забезпеченні оптимальних умов ці прекрасні рослини тішать око милими та ніжними квітами.

Поширені питання

Бульбоцибулина невелика, овальна, діаметром до 4 см. Здорові екземпляри можна впізнати за кольором луски, яка повинна бути світло-бежевою. Крім того, цибулини повинні бути сухими, щоб не було ризику загнивання.
Культуру можна вирощувати з цибулин, а також з насіння, через розсаду. Найчастіше практикується перший варіант. Найкращим місцем буде сонячне та захищене від вітру місце. Фрезії погано переносять посуху, але вони також не люблять затоплення бульб та коріння. Не забувайте поливати та мульчувати посадки. Високим екземплярам можуть знадобитися опори. Через ці особливі вимоги зазвичай набагато легше вирощувати фрезії в домашніх умовах у горщику.
Висаджуйте цибулини невеликими групами і на глибину 3 см. Дистанція між цибулинами має бути збережена в межах 5-10 см. При тепличному вирощуванні висаджуйте по 7 цибулин в один горщик діаметром 12 см. Пам'ятайте про колья, адже стебла рослини довгі і відносно тонкі.
Висаджуйте бульби в саду навесні, наприкінці квітня чи на початку травня. Слідкуйте за тим, щоб не було заморозків, оскільки вони не переносять холоду. Оптимальна температура повинна опускатися нижче +6°С.
Коментарі
-->