Ранункулюс або Лютик: особливості вирощування

Якщо ви, як і багато інших квітникарів, любите багаторічні рослини, то жовтеці мають всі шанси, щоб стати вашими фаворитами. Дуже яскраві представники сімейства Жовтецевих не тільки вирізняються красою, зовсім небагато старань з вашого боку, і вони стануть прикрасою клумби.

Особливості лютиків

Перед тим, як розповісти вам про індивідуальні особливості рослин, хочемо трохи повернутися в минуле. Адже саме тоді за красивою квіткою і закріпилася вельми екстравагантна для наших днів назва - "ранункулюс". І вона, до речі, цілком відкриває таїнство квітки!

Дещо застаріле слово "rana" означало в перекладі ніщо інше, як жабу. Чому її? Тут все просто, бо жовтець росте або зовсім близько біля озер, водойм, або безпосередньо на них. І тут ідеться про дикорослі, невеликі жовтеці. Якщо ж ми говоримо про селекційні садові рослини, то вони мають яскравіший вигляд, їхні квіточки більші. Вони якраз відрізняються універсальністю в тому сенсі, що висаджувати їх можна практично скрізь, головне тільки забезпечувати необхідний полив.

Що ж крім краси приваблює квітникарів у цій рослині? Її зовнішній вигляд, форма. Можна переконливо говорити, що жовтець схожий на невеликі троянди. Ось тільки сутність у них інша.

 • Чагарники можуть мати висоту від 40 см до 1 метра.
 • Коріння у жовтців бульбоподібні, а стебла - щільні та прямі.
 • Розмір у діаметрі квіток жовтців, залежно від сорту, відрізняється, але не перевищує 10 см.
Цікавий факт: Багато хто вважає, що головне пріоритетне забарвлення різних сортів жовтців блакитне. У реальності ж колірна парадигма широка, але вона повністю виключає саме відтінки синього.
Єдиний мінус, який змушує задуматися квітникарів, а чи висаджувати на ділянці жовтець, - це його отруйність. Квітка небезпечна своєю токсичністю. У разі потрапляння соку ранункулюса на шкіру, він може викликати опік. Тому завжди потрібно враховувати серйозну небезпеку рослини, а особливо, якщо на ділянці можуть перебувати діти і домашні тварини без нагляду.

Якщо ж цей факт не має для вас критичного значення, тоді саме час підібрати для себе кращі види і сорти рослини. А їх потрібно сказати досить-таки багато.

Види і сорти лотиків

Тільки уявіть собі, що загальна кількість видів жовтців, яка існує у світі, прирівнюється до цифри 360. Визначено, що не всі вони мають високу популярність. Деякі з них не особливо цікаві для вирощування в садах, інші - надто схильні до захворювань. Тим не менш, географія їхнього поширення істотно розширилася, а селекціонери не перестають збільшувати різноманітність сортів.Саме тому ми створили список тих рослин, які допоможуть вам отримати гарні врожаї, прикрасити клумбу і, звичайно ж, отримати естетичне задоволення.

Рекомендуємо вам зайнятися вирощуванням таких різновидів жовтців.

Жовтець Азіатський

Вид цієї рослини набув широкої популярності завдяки існуванню величезної кількості форм і сортів. Таким чином можна точно стверджувати, що майже на кожній клумбі, але він, раз у раз, з'являвся. Його популярність нерозривно пов'язана з широкою палітрою кольорів. Залежно від форми квітки у жовтця Азіатського існує 4 окремі групи.

 • Група 1. До неї входять ті сорти, квітки яких мають кулясту форму. Відмітна особливість жовтця африканського в тому, що сорт визначають як густомахровий.
 • Група 2. Жовтець французький. Квітки сортів цієї групи мають одну відмінну особливість. Вони мають не більше 2 рядів пелюсток.
 • Група 3. Жовтець перський. Квітки невеликі, напівмахрові. Сорти цієї групи включають тільки ті рослини, квіти яких відрізняються простотою.
 • Група 4. Півонієподібний ранункулюс. Впізнати ці рослини можна легко. Квітки великі та об'ємні, махрові.

Щодо ж сортів, то тут можна фіксувати певні тенденції. В основній своїй масі присутній попит на сорти, квіти яких саме білого та жовтого кольору. Найбільш популярні серед інших:

 • Сорт "Роуз Біколор" - цей сорт вирізняється тим, що кожна, невелика в діаметрі квітка, має помітну й дуже чітку окантовку. Пелюстки мають світло-рожевий, трохи червонуватий відтінок. Висота рослини не перевищує значення 25 см.
 • Сорт "Перпл Пікоті"- невисокі добре відомі багатьом рослини сорту Перпл Пікоті привертають увагу своєю кольоровою гамою. Квітки дуже цікаво об'єднують два протилежних забарвлення - біле і фіолетове. Основний колір світло-білий, іноді трохи наближений до молочного. Краї ж у квіток завжди мають фіолетове забарвлення.
 • Жовтець анемонолистий - жовті жовтці улюблені практично всіма квітникарями. Тому для висадки насіння зазвичай шукають сонячний сорт - Жовтець анемонолистий. Красиві жовті квіти привертають до себе увагу. У діаметрі вони досягають 5 см. Цікаво, що кущі рослини невисокі, всього 0,3 см.
 • Сорт "Голд роуз" - ще один сорт, який має контрастний жовтий відтінок. Але в ньому поєднується значна висота (від 40 до 50 см) з великими квітами. Голден роуз - це сорт, який частіше за інших висаджують на міських клумбах.

Вирощування ранункулюсів із насіння

Два способи доступні квітникарям, які дозволяють розмножити улюблені ранункулюси. Ви можете здійснити посіви насіння або провести процедуру ділення бульб.Вирощування квітів з насіння трохи більш проблематичний процес. Але саме він і захоплює квітникарів. Єдине, що самостійним збором насіння практично ніхто не займається. Придбання якісного посадкового матеріалу істотно знижує ризики не отримати бажані результати. Тому довіра до продавця має колосальне значення.

Що стосується посадки. Насіння висівають наприкінці зими або на початку весни. Попередньо готують ґрунт з піску і листя, доповнюючи його торф'яною добавкою. Насіння викладають на поверхню ґрунту, трохи прикривають його землею.

Полив здійснюється тільки з пульверизатора. Далі необхідно накрити ящик з насінням обов'язково. Для цього добре підходить скло або поліетилен. Розміщують ящик у темному приміщенні, де температура не опускається нижче 10 градусів. У період від 15 до 25 днів насіння проростає, після чого потрібно перемістити тару в більш тепле місце. Температура тепер уже повинна варіюватися від 18 до 20 градусів.Пікіровка потрібна після формування 4-5 повноцінних листків на кожній рослині.

Висадка у відкритий ґрунт

Після закінчення поворотних морозів розсаду пересаджують у відкритий ґрунт. Висаджують жовтець часто на схилах, що дозволяє додатково захистити коріння від гнилі.

Вибір відповідної ділянки

На добре освітленому, але не надто сонячному місці, в півтіні лютикам не завжди однаково комфортно. Головне, щоб локація була захищена від протягів і вітру, оскільки жовтеці досить тендітні рослини.

Основні правила посадки

Попередньо слід перекопати ґрунт, прибрати з нього велике коріння бур'янів, а також виключити скам'янілі брили землі. Після чого слід маркувати клумбу. Створити потрібно відносно глибокі лунки, відстань між якими має бути до 20 см.

Нерідкі випадки, коли багато хто забуває дренувати ґрунт у лунках. Це серйозна помилка. Розсаду переміщати слід способом перевалки, не травмуючи і не пошкоджуючи кореневу систему. Утрамбуйте садовий ґрунт, не залишаючи поруч із рослиною порожнечі. Полийте саджанець методом "під кущ".

Догляд за лютиком

Якщо ви не перший рік "ведете" клумбу, займаєтеся квітникарством, то різницю між вирощуванням жовтцю та інших квітів ви практично не помітите. Догляд за жовтецями простий, тому як полив, розпушування ґрунту, видалення бур'янів - ось, які саме систематичні роботи вас чекають. Регулярно проводьте перевірку рослини на присутність хвороб і шкідників. Оглядайте листи і з зовнішньої, і з внутрішньої сторони.

Полив

Ми вже говорили про те, що полив має бути помірним. Є ще момент, на який має особливий сенс звернути увагу. Слідкуйте за тим, щоб земля під кущем не пересихала, своєчасно розпушуйте її.

Підживлення

Активний ріст листя культури потребує якісного підживлення. Саме тому рекомендуємо використовувати добриво, наприклад, "Кеміру-універсал", яка є азотовмісним добривом. Після початку формування бутонів прикорм змінюється, тепер квітці потрібні фосфор і калій. Регулярність проведення підживлення варіюється, але не перевищує більше 3 разів.

Захворювання і шкідники

Вибравши жовтець як прикрасу для клумби, вам, по суті, нема про що переживати. Практика доводить те, що хвороби і шкідники рослині становлять мало небезпеки. Можна складно уявити, але набагато більше шкоди може принести неправильний полив. Саме ця помилка призводить до гнилі бульб, а також до всіляких захворювань. Чому важливо і потрібно завжди тримати під контролем ту кількість вологи, яку отримує рослина.

Хто ж і що ж може нашкодити рослині?

 • Серйозну проблему може становити борошниста роса. Це грибкове захворювання потребує термінового застосування спеціальних засобів і складів.
 • Нематоди, круглі черв'яки, здатні не просто пошкодити частину рослини, а й цілісно її знищити. Вони руйнують кореневу систему, чому проблема визначається найчастіше занадто пізно. У такому разі рослина потребує якнайшвидшої обробки.
 • Метелики капустянки відкладають яйця на листках. Саме тому потрібно уважно оглядати всі боки листка, і відразу ж знищувати кладку в разі її виявлення.
 • На стебла нерідко нападають трипси, попелиці.

Догляд після цвітіння

Даний період часу характеризується зниженням кількості вологи. Скорочення поливу має бути планомірним і поетапним. Пожовкле листя стане для вас підказкою до того, щоб полив був повністю припинений.

Приблизно наприкінці вересня, а залежно від регіону часовий проміжок може зсуватися, слід проводити викопування бульб. Першочергово їх очищають від землі, трохи просушують, і тільки потім розподіляють в окремі пакети. Зимують бульби в прохолодному і темному місці.

Важлива підказка! Слідкуйте за тим, щоб не травмувати бульби, тому що у майже всіх сортів ранункулюса вони досить крихкі. Проводьте всі маніпуляції дуже акуратно.
Гарних вам квіткових врожаїв!

Ответы на часто задаваемые вопросы:

Практика показує, що найкраще цибулини жовтців зберігаються тоді, коли їх присипати піском. Нерідко використовують як альтернативу піску торф. Оптимальним за всіма параметрами, включно зі значенням температури (+6 °С) є будь-яке підвальне темне приміщення. Але слід не забути, що попередньо кореневища замочують у фундазолі.
Тривалість цвітіння зазвичай триває до 4 тижнів. Коли ж зацвітають перші квіти? Усе залежить від правильності посадки рослин і якісного догляду за ними. Зазвичай починається цвітіння у найбільш ранніх сортів навесні, на початку літа.
Якщо йдеться про насіння, то його висаджують наприкінці лютого. Якщо йдеться про пророслу розсаду, то навесні. Головне тільки дотримуватися відстані між рядами, не перестаратися з глибиною посадки. При скоєнні першої помилки сусідам-квітам буде тісно, у другому випадку цвітіння може істотно запізнитися.
Лютики часто плутають із бордюрними трояндами. А особливо деякі сорти ранункулюса за рахунок розміру і форми квітки. За фактом же вони являють собою абсолютно унікальну рослину. Квіти зазвичай махрові або напівмахрові. Діаметр квіток не перевищує 10 см. А ось колірна гамма жовтців неймовірно широка, зустрічаються навіть тандемні сорти, які поєднують кілька відтінків.
Яскраві представники сімейства жовтецевих широко поширені на північних територіях, у помірних і помірних кліматах. Найсприятливіше середовище для вирощування поблизу від річок і водойм. Рослина потребує інтенсивних поливів, не переносить протягів.
Коментарі
-->