Амариліс: посадка і догляд у відкритому грунті й в домашніх умовах


Амариліс (в перекладі з латині означає гордість) - цибулинна рослина, призначена для багаторічного вирощування. У вікторіанську епоху воно символізувало сильну, впевнену в собі і красиву жінку. Його дарували для того, щоб висловити захоплення і сказати: «Ти прекрасна!».


Червоний амариліс висловлює пристрасть і любов. Білий — чистоту, жіночність і невинність. Жовтий — щастя і радість. Рожевий — ніжність і душевну теплоту.

Про особливості цієї рослини ми розповімо в цій статті.

Чим гіппеаструм відрізняється від амариліса?

Багато квітникарів вважають, що гіппеаструм і амариліс — це одна рослина. Однак перший походить з Південної Америки, а другий — з Південної Африки.

Квітки амариліса менше, але їх більше у суцвітті (до 12). У гіппеаструма квітки значно більші (у деяких різновидів до 30 см в діаметрі), на стеблі суцвіття їх не більше 4, вони не пахнуть. У гіппеаструма стебло порожнисте, а в амариліса — повне. Цибулини гіппеаструма великі й округлі. Вони вкриті коричневими лусочками. У амариліса — більш подовжені, часто попарно з'єднані і мають дрібні лусочки. Листя у гіппеаструма щільніше. Вони ростуть прямо з цибулини. Один — справа, інший — зліва. Листя амариліса тонше і довше. Вони утворюють стовбур навколо один одного.Після посадки в землю цибулина гіппеаструма спочатку переростає у стебло для  суцвіття, а потім вже ростуть листя. У амариліса спочатку з'являються листя, і тільки через більш тривалий час — суцвіття. Вирощування гіппеаструма відбувається в зимовий період — з листопада по лютий. Амариліси зазвичай квітнуть  влітку, тому посадку цибулин здійснюють навесні.

Особливості посадки й подальшого догляду за амарилісом

Вирощують амариліс не тільки в горщику на підвіконні, але і в саду, тобто на відкритому грунті. Як це робити ми розглянемо далі.

Посадка і догляд у відкритому ґрунті

Амариліси у відкритому грунті мають більшу пишні квітки. Тому часто їх висаджують в саду навіть з горщика, а не тільки цибулинами. Якщо вирішили садити цибулинами, то це потрібно робити в кінці травня — на початку червня. Відстань між цибулинами має бути 20-25 см.

Полив повинен бути помірним, бо на початковому етапі має відбутися формування квіткової бруньки. А якщо полив буде рясним, то буде рости не квітконос, а тільки листя. Лише коли квітконос виросте на 10-20 см, тоді можна збільшити полив, але стежте щоб не було застою води і гниття цибулини.

Зимівля амарилісів у відкритому грунті

Цибулини амариліса чутливі до холоду. Вони не можуть зимувати в землі, навіть якщо вони захищені від низьких температур. Витримують падіння тільки до -5 С, що означає, що їх потрібно викопувати відразу після цвітіння. Цибулини можуть зберігатися два місяці в темній і сухій кімнаті. Рослина повільно входить в період спокою, тому догляд їй не потрібно. Через місяць цибулини варто помістити в коробку з піском або в темне місце без будь-якого покриття. В обох випадках вони повинні бути розміщені при температурі близько 15 ° С, не нижче 12 С. Мінімальний період відпочинку складає 6 тижнів.

Посадка і догляд в горщику

Садити цибулини в горщик можна з початку квітня і до кінця травня. Посадка в горщик краща через те, що допоможе вберегти цибулини від комах, які живуть в землі й від перепадів температури навесні.

Оскільки цибулинні рослини люблять бути досить щільну посадку, горщик потрібен круглий, а його діаметр всього на 4-6 см більше діаметру цибулини, але глибокий. Амариліс не вимогливий стосовно типу субстрату. Йому досить універсального грунту для квітів, але варто додати невеликий шар дренажу на дно горщика. В результаті цибулини будуть захищені від гниття, і надлишок води може вільно стікати.Поливати амариліс слід відразу ж після посадки. Перший полив повинен бути дуже рясним. Після нього стебло почне швидко розвиватися. Як тільки воно виросте до ширини руки, рослину можна регулярно поливати невеликими дозами. Якщо води занадто буде багато, у рослини будуть розвиватися тільки листя, а не суцвіття.

У період вирощування амариліс потребує сонячного світла і тепла інакше  він буде сохнути і листя пожовтіє. Під час вегетації, коли він починає давати квіти, рекомендується приховати його в півтіні. Найкрасивіші квіти будуть розвиватися, якщо температура не перевищить 18-20 С. Ці рослини дають квіти приблизно через 6-8 тижнів після посадки цибулин. У цей період догляд полягає в основному з поливу, який повинен бути досить щадним. Потім полив слід збільшувати в міру росту рослини.

Після цвітіння, тобто в період спокою, суцвіття зрізають, щоб амариліс не втрачав енергію генеруючи насіння. Протягом вегетаційного періоду — з весни до літа — листя рослини повинні отримувати достатньо води і їжі для накопичення енергії в цибулині.

Щоб амариліс зміг вирости знову в наступному році, йому потрібен період відпочинку. Коли пелюстки висохнуть, їх потрібно зрізати, залишаючи стебло, якие все ще бере участь у фотосинтезі. У серпні потрібно припинити поливати рослину, щоб субстрат повністю висох, а листя пожовкло й опало. Протягом наступних кількох місяців цибулина переходить в період спокою, до грудня - лютого, коли починається новий річний цикл.

Вирощування з уже використаних цибулин зазвичай відбувається швидше, тому рекомендується правильно проводити процес відпочинку цибулин, щоб їх можна було використовувати в наступному сезоні. Одна цибулина може бути посаджена до 8-9 разів і виробляє нові цибулини, за допомогою яких можна розмножувати рослина.


Особливості вирощування амариліса

 • Світло. Чим більше світла в вегетаційний період, тим красивішими утворюються рослини. Коли цибулина не використовується, її потрібно тримати в темряві й зберігати при температурі до 12 С.
 • Місце. Під час зростання стебла квітконоса, амарилісу потрібне тепле і сонячне місце, не схильне до впливу прямих сонячних променів.
 • Температура. Це теплолюбна рослина, якому протягом вегетаційного періоду потрібно, щоб земля була теплою.
 • Вода. Коли стебло починає зростати, потрібно поливати рослину так, щоб грунт постійно був легко зволожений. Потреба у воді зростає під час цвітіння і розвитку листя. З серпня листя поступово починають жовтіти — рослина готується до зимового відпочинку, тому його потрібно поливати все менше і менше, поки субстрат не стане повністю сухим.
 • Підживлення. Коли з'являється квітковий бутон, потрібно починати удобрювати одним з поживних добрив, призначених для квіткових рослин. Закінчувати ці процедури треба в липні.
 • Субстрат. При щорічному пересадженні цибулини у свіжий грунт необхідно використовувати універсальний субстрат.Особливих вимог до нього немає.
 • Розмноження. Старі цибулини часто дають 1-2 дочірні. Їх потрібно відокремити від основної. Однак для цвітіння нам доведеться почекати кілька років, поки вони виростуть. До цього ми вирощуємо їх у тому ж річному циклі, що і великі квітучі цибулини.

Проблеми й хвороби амарилісів

 • Жовтіють листя амариліса — найбільш часта причина це надлишок вологи. Спробуйте зменшити полив і перевірте чи не почали гнити коріння або сама цибулина. Також можлива причина це паразити: трипси або тля.
 • Стагоноспороз (червоний опік) - на лусці цибулини з'являються коричневі плями, на листі й пагонах — червоні. Помітивши перші симптоми, треба видалити заражені ділянки й обприскати рослину екологічно чистим Biochicol 020 PC (концентрація 1-2%) або Bravo 500 SC (0,5%) чи схожими препаратами проти цих шкідників.
 • Павутинні кліщі — про них свідчать невеликі плями на листі. Потрібно обприскати рослину Карате Зеон (0,05%) (або аналогом що відлякує комах і запобігає повторне заселення) і повторити лікування через тиждень.
 • Амариліс перестав цвісти — причин цього може бути безліч. Найпоширеніші це:

 1. квітконос не може сформуватися через надлишок вологи. Чому це відбувається ми вже писали вище.
 2. твердий субстрат, який не дає розростися цибулині й нормально укорениться.
 3. цибулина слабка, через безліч не відділених діток.
 4. цикл відновлення не пройшов повністю або був неправильно організований.
 5. не вистачає світла для рослини.

Ознайомтеся з нашим каталогом цибулин амарилісів, де представлені різні сорти цієї рослини. Замовляйте, висаджуйте і доглядайте вже зі знанням справи! А якщо у вас залишилися які-небудь питання або виникли труднощі з підбором відповідної рослини, звертайтеся: наші фахівці завжди готові допомогти й проконсультувати онлайн.

Коментарі
-->